head1.png

Prokuratúre neprekáža, ak gejov prirovnávajú k špine

Pravda.sk, 12. 5. 2015

Sklamanie, ale aj neschopnosť zachovať si odstup. Ľudskoprávni aktivisti to vidia v rozhodnutí Okresnej prokuratúry v Prešove v prípade gréckokatolíckeho kňaza Rastislava Baku, ktorého kázeň v januári pred referendom odmietla vysielať RTVS. Kňazovi vtedy ponúkli možnosť vystrihnutia časti, ktorá podľa RTVS hraničí s podnecovaním k nenávisti a bola by v rozpore so zákonmi. Homíliu napokon skúmala Okresná prokuratúra v Prešove, tá v apríli rozhodla, že nie je dôvod na začatie trestného stíhania. „Prokuratúra urobila skutkovo-právnu analýzu neodvysielanej kázne a odmietla oznámenie, nakoľko sa nejedná o trestný čin,“ uviedol hovorca Krajskej prokuratúry v Prešove Marián Spišák. Rozhodnutie nadobudlo právoplatnosť 14. apríla.

Podnet na preskúmanie dala Generálna prokuratúra. Reagovala na medializované časti kázne, v ktorej farár prirovnal gejov a lesby k špine s tým, že ju treba vytlačiť za hranice štátu. Či Generálna prokuratúra súhlasí s rozhodnutím okresnej, to sme sa nedozvedeli. „Generálna prokuratúra si vyžiada informáciu o výsledku o stave konania od podriadenej prokuratúry, Krajskej prokuratúry Prešov,“ reagovala jej hovorkyňa Andrea Predajňová.

Šarlota Pufflerová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť považuje rozhodnutie okresnej prokuratúry za nepochopiteľné. To, či výroky boli trestné, prokuratúra podľa nej dostatočne neskúmala. „Ak sa raz predstavitelia cirkvi vyjadrovali spôsobom, ktorý napádal nejakých ľudí, alebo povzbudzoval k nenávisti, alebo hoci už aj k diskriminácii, tak si myslím, že to nie je v poriadku. Prokuratúra to nemôže posudzovať inak, keď ide o katolícku cirkev, tá nemá výsadné postavenie,“ zdôraznila Pufflerová.

Upozorňuje tiež, že prokurátora, ktorý rozhodoval, mohol ovplyvniť vlastný postoj. „Myslím si, že niekto na prokuratúre si nedokázal zachovať chladnú hlavu a odstup, aby sa na to pozrel očami ľudí zákona. Prokurátor sa nemá do toho vžívať a aj keď je veriaci, tak má zachovať nestrannosť. Toto mi nepríde ako nestranné rozhodnutie v duchu zákona,“ uzatvorila Pufflerová.

Čítajte viac

Daniela Balážová

 
© PEREX, 2015
Článok uverejnil portál Pravda.sk 12. 5. 2015 o 14:20 v rubrike Správy / Domáce a aktualizoval o 19:21.