head1.png

Štát pri utajovaní zmlúv cúvol, pripomienku podpísali stovky ľudí

TASR / Sme.sk, 3. 11. 2013

Ministerstvá hospodárstva a spravodlivosti sa dohodli, že z návrhu zákona o hospodárskej mobilizácii vypustia kritizované ustanovenia, ktoré sa týkajú zákona o slobode informácií. Zmeny chcú riešiť na pôde medzirezortnej komisie, ktorá na ministerstve spravodlivosti pripravuje komplexnú novelu zákona. Členmi komisie sú zástupcovia ústredných orgánov štátnej správy, samosprávy aj mimovládneho sektora. Proti zmene zákona, ktorá by priniesla utajenie zmlúv a objednávok štátnych firiem, sa postavili mimovládky aj verejnosť.

Hromadnú pripomienku podpísalo do nedeľného večera takmer sedemtisíc ľudí. Minister hospodárstva Tomáš Malatinský cez drobnú zmenu v zákone o hospodárskej mobilizácii navrhol, aby úradníci nezverejňovali na požiadanie zmluvy, ktoré podľa infozákona netreba zavesiť na web automaticky. Výrazne by sa tak sťažila verejná kontrola štátnych firiem, ktoré už dnes povinne zverejňujú na webe minimum zmlúv. Štátne a obecné firmy či úrady by navyše nemuseli dávať na web ani objednávky a faktúry, verejnosť by sa tak vôbec nedozvedela o drobných zákazkách, ktoré sa môžu prideľovať na priamo.

Mimovládky si okrem toho všimli, že Malatinský chcel v zákone prelomiť aj princíp „čo nie je tajné, je verejné.“ Vďaka tomuto princípu môže štát utajovať len tie dokumenty, ktorých utajovanie umožňuje zákon a zároveň sa utajovaním chráni nejaký celospoločenský záujem.

Čítajte viac

Adam Valček, tasr

 
© Petit Press 2013
Správu TASR uverejnil portál www.sme.sk 3. 11. 2013 o 18:28 v rubrike Z domova.

 

Pozrite aj: