head1.png

Vyhrážky a hanobenie zostali bez trestu. Čo príde po nich?

Pravda, 8. 9. 2016

Velebenie fašizmu, popieranie holokaustu či verejné reči o likvidácií politikov zostanú nepotrestané. Napriek tomu, že dnes máme v zákonoch paragrafy, ktoré umožňujú potrestať za takéto výroky. Polícia ani prokuratúra však problém nevidia. Expertka na ľudské práva Šarlota Pufflerová upozorňuje, že svojou nečinnosťou len otvárajú priestor na to, aby sa takéto útoky množili, čo sa už podľa nej aj deje. Ide o výroky poslanca Milana Mazureka (ĽS NS), ktorý vlani na sociálnej sieti uviedol, že „o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách zo Židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá“. Vyšetrovateľ v tom trestný čin popierania holokaustu nevidel a Mazurekove vety zhodnotil ako slobodu prejavu, čo pobúrilo verejnosť aj policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Veci sa tak chopila prešovská prokuratúra. Tá v stredu oznámila, že prípad neotvorí. Hovorca krajskej prešovskej prokuratúry Marián Spišák to odôvodnil tým, že postup a rozhodnutie vyšetrovateľa boli správne a zákonné. Podobne reagovala aj Generálna prokuratúra. „Generálna prokuratúra preskúmala spisový materiál v trestnej veci Milana M. a nezistila dôvod na prijatie zákonného opatrenia vo vzťahu k podriadeným prokurátorom,“ uviedla v stanovisku. S takým časovým odstupom bolo podľa nej ťažké identifikovať osobu, ktorá vo virtuálnom svete uviedla stanovisko, ktoré bolo predmetom trestného konania.

Výkonná riaditeľka Občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť Šarlota Pufflerová poukázala, že poslanci Kotlebovej strany si vo vyjadreniach na sociálnych sieťach dávajú pozor na formulácie. De facto podľa nej hovoria schvaľujúco o porušovaní ľudských práv, čím sa „hlásia“ k tzv. osvienčimskej lži (popieranie holokaustu) a jasne dávajú najavo sympatie k Hitlerovi i tretej ríši.

„Preto podľa môjho názoru treba tieto vyjadrenia hodnotiť v celkovom kontexte. Ide teda aj o to, či sa polícia aj iné orgány zaoberajú činnosťou týchto ľudí systematicky a dlhodobo, aby vedeli odhaliť aj ich ďalšie aktivity smerujúce k narušeniu demokratického zriadenia a verejného poriadku a vyvodiť z toho trestnoprávne dôsledky,“ poznamenala.

Dodala, že v prípade vyjadrení o likvidácii politikov ide jednoznačne o vyhrážanie, ktoré je z hľadiska trestného práva rovnako nebezpečné ako čin, ktorým sa daná osoba vyhráža. „Je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní konať ex offo, teda nečakať, kým je podané trestné oznámenie,“ mieni Pufflerová. Ešte raz pripomenula, že konanie alebo výroky smerujúce k porušovaniu ľudských práv treba hodnotiť komplexne.

„Je potrebné, aby žiadny takýto čin neostal bez vyšetrenia a bez zaznamenania. Inak budú zodpovední svojou nečinnosťou vytvárať predpoklady nielen na to, aby sa tieto trestuhodné činy opakovali, ale aj množili, čo sa vlastne už aj deje,“ uzavrela.

Čítajte viac

ben, vv
 
© PEREX, 2016
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 7. 9. 2016 o 11:32 a aktualizoval ho 8. 9. 2016 o 7:26.