Nediskriminácia vo fungovaní orgánov verejnej správy a verejných inštitúcií
ODZ, 8. 2. 2023
Pre pracovníčky a pracovníkov orgánov verejnej správy a verejných (aj iných) inštitúcií sme pripravili online vzdelávací webinár Nediskriminácia v každodennom fungovaní orgánov verejnej správy, verejných a iných inštitúcií, ktorý sa uskutočnil 8. 2. 2023. Jeho cieľom bolo predstaviť nediskrimináciu ako kľúčový princíp a právnu povinnosť pri realizácii zodpovedností orgánmi verejnej správy, verejnými a inými inštitúciami, a to pri poskytovaní verejných služieb a napĺňaní práv v rôznych oblastiach – ako napr. zdravotná starostlivosť, vzdelávanie či sociálne služby, ale aj z pohľadu týchto subjektov ako zamestnávateľov. Webinár zaznamenal veľký úspech.
Lektorka Janka Debrecéniová na ňom predstavila pojmové znaky inštitútu diskriminácie a rôzne typy povinností, ktoré sa z pohľadu zákazu diskriminácie musia napĺňať pri poskytovaní verejných služieb a napĺňaní práv. Ďalej predstavila antidiskriminačný zákon a ním upravené zakázané dôvody a formy diskriminácie. Súčasne sa rámcovo dotkla aj iných právnych predpisov, ktoré obsahujú osobitné antidiskriminačné ustanovenia. Prezentácia zahŕňala aj interaktívny dotazník, v ktorom si zúčastnení mohli preveriť svoju znalosť preberanej problematiky. Po nej nasledovala živá diskusia na základe priamych otázok z auditória.
Webinár sme otvorili pre celú škálu subjektov, ktoré zabezpečujú verejné služby a napĺňanie práv v rôznych oblastiach života, pre orgány a inštitúcie, ktoré v týchto oblastiach nastavujú a realizujú verejné politiky, pre subjekty, ktoré poskytovanie verejných služieb a napĺňanie práv kontrolujú, a pre subjekty, ktoré sa snažia o lepšie napĺňanie ľudských práv na systémovej úrovni založené na nediskriminačných princípoch.
Na vzdelávacom podujatí sa tak zúčastnili zástupkyne a zástupcovia vzdelávacích inštitúcií (vysoké školy, Národný inštitút vzdelávania a mládeže), orgánov verejnej správy (ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, úrady práce, inšpektoráty práce, školská inšpekcia, úrady verejného zdravotníctva, kancelária ombudsmana, úrad komisára pre deti, úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity a i.), poskytovateľov sociálnych služieb (domovy dôchodcov, domovy seniorských služieb) či zdravotnej starostlivosti (nemocnice), ako aj zástupkyne a zástupcovia mimovládnych organizácií – celkovo takmer 90 zúčastnených.
Viacerí účastníčky a účastníci webinára v závere ocenili podujatie ako veľmi kvalitne pripravené a poďakovali za výborné zhrnutie problematiky. Zároveň prejavili veľký záujem o ďalšie – podrobnejšie, resp. špecifickejšie informácie z tejto oblasti, napríklad aj vo forme obdobného podujatia niekedy v budúcnosti.
Pomôžte nám presadzovať nediskrimináciu, ľudské práva žien aj iných skupín a systémové fungovanie verejných inštitúcií.
Darujte nám 2 % z dane.
Ďakujeme.
Podujatie sme realizovali v rámci projektov ODZ:
● Posilňovaním kľúčových inštitúcií, vzdelávaním a zvyšovaním informovanosti k udržateľnému presadzovaniu nediskriminácie a rodovej rovnosti: Projekt je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014 – 2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation (NOS – OSF) a Karpatskou nadáciou.
● Súdy ako predstavitelia zmien pri vysporiadavaní sa s diskrimináciou na Slovensku: Projekt je financovaný z grantu Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických a Speakers Program Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v Bratislave. Názory, zistenia a závery uvedené v tomto dokumente sú názormi autoriek a nemusia nevyhnutne odrážať názory Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických.