PODPORTE NAŠU ČINNOSŤ 2 %
Presadzujeme nediskrimináciu, ľudské práva žien aj iných skupín a systémové fungovanie verejných inštitúcií.
Vaša podpora bude pre nás veľkým povzbudením.
Realizovali sme mnohé aktivity na ochranu a napĺňanie ľudských práv na systémovej úrovni. Sústredili sme sa na vzdelávanie o ľudských právach a diskriminácii a na presadzovanie ľudských práv žien, najmä pri pôrodnej starostlivosti a na trhu práce.
Naše aktivity v minulom roku:
► So špičkovými expertkami a expertom sme nahrali tri podcasty o diskriminácii. Podcasty približujú diskrimináciu z rôznych uhlov: čo v skutočnosti znamená, ako ju rozpoznať, ako sa jej brániť – ale aj čo by mal robiť štát, jeho orgány, verejné aj iné inštitúcie a pomáhajúce profesie.
● 1. podcast: Diskriminácia: ako ju spoznať a čo s ňou robiť? – odpovedá Janka Debrecéniová
● 2. podcast: Čo potrebujú diskriminované osoby a čo robia zodpovedné inštitúcie – odpovedá Hana Smitková
● 3. podcast: Mučenie a iné zlé zaobchádzanie: ako súvisia s diskrimináciou? – odpovedá Maroš Matiaško
► V prípade klientky z Košíc sme dosiahli rozhodnutie Najvyššieho súdu SR s veľkým významom pre množstvo žien po návrate z materskej či rodičovskej dovolenky: ak zamestnávatelia porušia osobitné ustanovenia Zákonníka práce na ochranu osôb vracajúcich sa do práce po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky, ide o diskrimináciu. Hoci ženám, ktoré takéto nepriaznivé zaobchádzanie zažívajú, je už dlho jasné, že ide o diskrimináciu, konečne to vďaka tejto kauze potvrdil aj Najvyšší súd.
► V spolupráci s partnerkami z Oslo Metropolitan University sme v renomovanom odbornom časopise European Journal of Midwifery uverejnili článok Adaptation and validation of the childbirth experience questionnaire (CEQ-SK) in Slovakia. Článok sa venuje mapovaniu pôrodných skúseností žien prostredníctvom medzinárodne uznávaného dotazníka na meranie pôrodnej skúsenosti (Childbirth Experience Questionnaire), ktorý sme prispôsobili a otestovali na Slovensku.
► S Pedagogickou fakultou Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici sme spolupracovali na príprave nového prierezového predmetu s tematikou rodovej rovnosti. V rámci toho sme uskutočnili seminár zameraný na konceptualizáciu a dizajnovanie tohto predmetu, ktorý sa bude vyučovať v rámci implementácie Plánu rodovej rovnosti UMB.
► Pre pracovníčky a pracovníkov verejnej správy a verejných inštitúcií sme pripravili úspešný online vzdelávací webinár Nediskriminácia v každodennom fungovaní orgánov verejnej správy, verejných a iných inštitúcií. Predstavili sme na ňom nediskrimináciu ako kľúčový princíp a právnu povinnosť pri práci orgánov verejnej správy, verejných a iných inštitúcií – pri poskytovaní verejných služieb a napĺňaní práv v rôznych oblastiach (napr. zdravotná starostlivosť, vzdelávanie či sociálne služby), ale aj z pohľadu týchto subjektov ako zamestnávateľov.
► Naďalej sme šírili informácie a neustále vzdelávali širokú verejnosť prostredníctvom médií, webového portálu Diskriminacia.sk, našej webovej stránky a Facebooku o rôznych ľudskoprávnych témach.
Vzdelávame a informujeme širokú aj odbornú verejnosť – osoby v zodpovedných verejných inštitúciách a verejnej správe, v súdnictve, zdravotníctve či na vysokých školách. Analyzujeme problémy a vypracúvame odborné výstupy. Úspešne zastupujeme klientky v súdnych konaniach o diskriminácii. V praxi presadzujeme ľudské práva a rovné zaobchádzanie.
Ako darovať 2 % (zamestnanci/zamestnankyne až do 30. apríla)
Údaje o našom združení:
- názov: Občan, demokracia a zodpovednosť
- sídlo: Záhradnícka ul. č. 52, 821 08 Bratislava
- právna forma: občianske združenie
- identifikačné číslo – IČO: 30778204
- číslo účtu: SK74 0900 0000 0050 4587 5815 (Slovenská sporiteľňa)
Ďakujeme za Vašu podporu!