head4.png

Ponuky práce budú povinne aj s platmi

Pravda.sk, 18. 2. 2018

Pri pohľade na pracovné inzeráty budete hneď vedieť, kam ani nemáte posielať životopis, pretože ponúkajú málo peňazí. Asi také sú očakávania po tom, čo parlament schválil novelu Zákonníka práce, na základe ktorej bude musieť byť ponúkaný plat zo zákona povinnou súčasťou inzerátu. Konkrétne hodinová sadzba hrubej mzdy. Tú potom bude musieť zamestnávateľ dodržať. Od novely sa očakáva, že zamestnávateľom aj zamestnancom ušetrí čas, keďže ľudia nebudú chodiť na pohovory, ak ich mzdová ponuka v inzeráte neuspokojí. Zverejňovanie platov by tiež malo tlačiť na zvyšovanie miezd tam, kde na ne zamestnávatelia majú peniaze, ale doteraz neboli nútení platy zvyšovať. Posilní sa teda súťaž a bude tlak na vyššie mzdy v odvetviach, ktoré na to majú.

Riaditeľ Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník vidí dva pozitívne efekty novely. „Vyššia vyjednávacia pozícia zamestnancov – keďže budú vedieť poukázať na aktuálne ponúkané platy, a tiež ukázanie reality platov ženských povolaní,“ vraví Páleník. Má na mysli sestričky, opatrovateľky, učiteľky, ktorých mzdy sú často nedôstojné. Inými slovami, zverejňovanie platov by demaskovalo diskrimináciu či podhodnotenie v odmeňovaní.

„Pri pracovných náboroch v zahraničných alebo medzinárodných inštitúciách je celkom bežné, že v rámci pracovnej ponuky zverejňujú aj ponúkané mzdové ohodnotenie alebo aspoň jeho rozpätie, ktoré sa neskôr konkretizuje podľa spôsobilosti a skúseností prijatej osoby,“ vraví právnička Janka Debrecéniová z občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť, zaoberajúca sa diskrimináciou a ľudskými právami. Študovala v Oxforde, má teda skúsenosť zo zahraničia. Okrem toho, že zverejňovanie informácií o platových podmienkach je podľa nej „korektné k všetkým osobám, ktoré sa o ponúkané miesto môžu uchádzať“, môže zároveň prispieť aj k zmierneniu diskriminácie žien pri prijímaní do zamestnania.

Z výskumov totiž vychádza, že ženy si pri prijímaní do zamestnania pýtajú nižšiu mzdu než muži, s čím podľa nej mohli zamestnávatelia až doteraz programovo počítať. „Takéto opatrenie môže tiež vo všeobecnosti zmierňovať diskrimináciu v odmeňovaní v širšom meradle – pretože u zamestnávateľov prestanú byť tabu nástupné platy na mnohých pozíciách, a preto si zamestnanci a zamestnankyne budú môcť svoje mzdy porovnávať,“ vraví Debrecéniová. Je však podľa nej otázne, čo takéto opatrenie prinesie v praxi a či napríklad nevytlačí výberové konania do viac neformálnej sféry, čím sa môžu nerovnaké príležitosti v porovnaní s dneškom ešte posilňovať.

Čítajte viac

Iris Kopcsayová
 
© PEREX, 2018
Článok uverejnil denník Pravda a portál Pravda.sk v rubrike Profesia/Ľudské zdroje 18. 2. 2018 o 15:00.

 

Presadzujeme práva žien aj vďaka Vašej podpore.

Darujte nám 2 %! Ďakujeme.