Spoločnosť sexuálne obťažovanie zosmiešňuje: Čo treba na Slovensku zmeniť?
Čas.sk, 30. 3. 2018
O sexuálnom obťažovaní Slováci veľmi nehovoria. Boja sa o svoju prácu, bezpečnosť, že nebudú braní vážne, alebo sa ich problém aj tak nevyrieši. Spoločnosť ešte stále sexuálne obťažovanie ignoruje, zosmiešňuje a bagatelizuje. Podľa právničky OZ Občan, demokracia a zodpovednosť Janky Debrecéniovej (39) dokonca aj čelní predstavitelia štátu používajú sexizmus ako komunikačný nástroj. Čo treba zmeniť?
● Aké podoby môže mať sexuálne obťažovanie?
Sexuálne obťažovanie môže mať veľmi rôzne podoby – verbálne, neverbálne, ale aj fyzické. Môže spočívať v rôznych sexistických vtipoch, nevhodných poznámkach, komentároch týkajúcich sa výzoru či intímneho života druhej osoby, sexuálnych návrhoch, ale aj v gestách, nechcených dotykoch, objatiach či pozvaniach na rande alebo priamo v sexuálnom násilí.
● Kde leží hranica medzi kolegialitou, flirtom a sexuálnym obťažovaním?
Základným znakom sexuálneho obťažovania je, že osoba, ktorá je ním dotknutá, si ho neželá. Treba však mať na pamäti, že v mocensky nevyvážených vzťahoch – napríklad smerom od mladej zamestnankyne k šéfovi – môže byť veľmi ťažké dať najavo, že určité správanie je neželané.
● Mnohé ženy, ale aj muži si možno neuvedomujú, alebo sa boja hovoriť o tom, že sú sexuálne obťažovaní. Prečo?
Ak v spoločnosti panuje klíma, ktorá určité problémy tabuizuje, ignoruje, zosmiešňuje alebo bagatelizuje, potom sa niet čo čudovať. Dotknuté osoby o nich verejne nehovoria a niekedy ich ani nevedia pomenovať. Až keď vidia, že iným osobám sa stalo to isté a že to nie je „normálne“, naberú odvahu podeliť sa so svojou skúsenosťou. Celoeurópsky prieskum z roku 2014 ukázal, že dôvodmi, prečo obete o sexuálnom obťažovaní nikomu nepovedali, boli napríklad strach z páchateľa alebo jeho odvety, pocit hanby, pocit, že by im to aj tak nikto neuveril alebo že to bola ich chyba.
● Zdá sa však, že naša kultúra na Slovensku je akosi viac benevolentná k prípadom sexuálneho obťažovania. Je to tak?
Áno, určite. Jednou z príčin je, že štát nielenže tento problém dostatočne nerieši vo svojej legislatíve, z hľadiska možností domôcť sa nápravy a z hľadiska spôsobilostí inštitúcií vyrovnať sa s ním, ale jeho čelní predstavitelia bežne používajú sexizmus aj ako komunikačný nástroj. Sexistické vtipy predstaviteľov vlády na každoročných oslavách MDŽ či mladé dievča na kolenách premiéra počas tohtoročnej žatvy sú len niektorými z príkladov.
Kristína Štúriková
© Ringier Axel Springer Slovakia, 2018
Článok uverejnil portál Čas.sk v rubrikách Správy, Servis, Vzťahy 30. 3. 2018 o 0:05.