head6.png

Za antikoncepciu by ženy nemali platiť

Pravda, 28. 2. 2011

Po neúspešnom zákaze interrupcií sa minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) pokúša zákonom zakázať aj preplatenie antikoncepcie z verejných zdrojov. Štát ju zatiaľ preplácal aspoň v prípade, keď ju lekár predpísal zo zdravotných dôvodov Aktivistky za práva žien, naopak, žiadajú preplácať všetku antikoncepciu.

 

„Povinnosť zabezpečiť prístup žien k finančne dostupným antikoncepčným prostriedkom nevyplýva len z ľudskoprávnych štandardov, ale aj z požiadaviek na dôveryhodné verejné politiky v oblasti zdravia,“ vraví Adriana Lamačková, právna poradkyňa pre Európu z Centra pre reprodukčné práva v New Yorku. „Svetová zdravotnícka organizácia zahrnula antikoncepčné prostriedky do zoznamu základných liečiv a liekov, ktoré by mal štát finančne sprístupniť pre všetky osoby. Osemnásť z dvadsiatich siedmich členských štátov EÚ zahŕňa antikoncepčné prostriedky do balíka verejného zdravotného poistenia,“ upozorňuje Lamačková.

 

Právnička Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť navyše tvrdí, že štát už dnes porušuje zákon, pretože podľa platnej legislatívy by sa mala preplácať všetka antikoncepcia.

 

Na Slovensku podľa oficiálnych údajov z roku 2008 používalo hormonálnu antikoncepciu iba 22,3 % žien, kým napríklad v Nemecku je to až vyše 50 % žien. „Všetky štúdie opakujú, že výrazný pokles interrupcií, ktorý sme zaznamenali na Slovensku po roku 1990, je okrem iných činiteľov aj výsledkom širšej dostupnosti antikoncepcie. Nedá sa zároveň zakazovať interrupcia i antikoncepcia. To je drsné obmedzovanie práv,“ hovorí sociologička Jarmila Filadelfiová z Inštitútu pre verejné otázky, ktorá sa zaoberala výskumom užívania antikoncepcie na Slovensku. Najviac to podľa nej dopadá na ekonomicky slabšie rodiny alebo mladých ľudí – pre nich sa dostupnosť antikoncepcie blíži k nule.

 

Čítajte viac