head3.png

Základné právne inštitúty antidiskriminačného práva v SR – seminár pre súdy

ODZ, 10. 11. 2022

10. 11. 2022 sme zorganizovali online seminár zameraný na aplikáciu zákona č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a ochrane pred diskrimináciou (antidiskriminačného zákona) Základné hmotnoprávne a procesnoprávne inštitúty antidiskriminačného práva v SR. Seminár bol určený pre sudcov a sudkyne všetkých súdov v SR, vyšších súdnych úradníkov a úradníčky, súdnych asistentov a asistentky, ako aj poradcov a poradkyne Ústavného súdu SR.

Cieľom seminára bolo poskytnúť základný a zároveň kompaktný prehľad o kľúčových hmotnoprávnych a procesnoprávnych inštitútoch obsiahnutých v antidiskriminačnom zákone a v niektorých ďalších relevantných právnych predpisoch (napríklad Civilný sporový poriadok, Zákonník práce, antidiskriminačné smernice EÚ), a to aj v kontexte vybranej judikatúry Súdneho dvora EÚ, Najvyššieho súdu SR a Ústavného súdu SR. Pozornosť sme venovali najmä jednotlivým zložkám povinnosti dodržiavať zásadu rovn(ak)ého zaobchádzania, formám diskriminácie (s osobitným dôrazom na rozlíšenie priamej a nepriamej diskriminácie a so zameraním sa na niektoré špecifiká inštitútu tzv. komparátora), zakázaným dôvodom diskriminácie (vrátane interpretačných prístupov k tzv. „inému postaveniu“), výnimkám zo zásady rovn(ak)ého zaobchádzania a takisto niektorým procesným špecifikám antidiskriminačných sporov, napríklad v súvislosti s aplikáciou preneseného dôkazného bremena či aplikáciou tzv. vyšetrovacieho princípu súdmi. Osobitnú pozornosť sme venovali možným nárokom v antidiskriminačných sporoch, ich špecifikám a požiadavkám na ne aj z hľadiska práva Európskej úniemedzinárodného práva.

Antidiskriminačný zákon je základným právnym predpisom upravujúcim povinnosť dodržiavať zásadu rovn(ak)ého zaobchádzania v právnych vzťahoch v celej škále oblastí, konkrétne v oblasti zamestnania a povolania, sociálneho zabezpečenia, zdravotnej starostlivosti, poskytovania tovarov a služieb a vo vzdelávaní. Antidiskriminačné spory pred súdmi SR stále nepredstavujú príliš frekventovanú agendu, ale sporov tohto typu, resp. iných konaní s antidiskriminačných prvkom postupne pribúda.

Lektorkou na seminári bola právnička nášho združenia Janka Debrecéniová. Podujatie facilitovala naša výkonná riaditeľka Šarlota Pufflerová.

 

Podujatie sme realizovali v rámci projektov ODZ:

Posilňovaním kľúčových inštitúcií, vzdelávaním a zvyšovaním informovanosti k udržateľnému presadzovaniu nediskriminácie a rodovej rovnosti: Projekt je podporený z programu ACF – Slovakia, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2014 – 2021. Správcom programu je Nadácia Ekopolis v partnerstve s Nadáciou otvorenej spoločnosti – Open Society Foundation (NOS – OSF) a Karpatskou nadáciou.

Súdy ako predstavitelia zmien pri vysporiadavaní sa s diskrimináciou na Slovensku: Projekt je financovaný z grantu Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických a Speakers Program Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v Bratislave. Názory, zistenia a závery uvedené v tomto dokumente sú názormi autoriek a nemusia nevyhnutne odrážať názory Ministerstva zahraničných vecí Spojených štátov amerických.

 
ACF_logo_black_w

USEmbassy_l_color