head2.png

Pokus o zastrašovanie

Pravda.sk, 27. 9. 2013

Pokus o zastrašovanie alebo neúcta k obeti a jej rodine? Tieto otázky vyvoláva vyjadrenie nitrianskeho biskupa Viliama Judáka, ktorý vo vyhlásení uviedol, že chce navštíviť rodinu dieťaťa, ktoré mal kňaz podľa obvinenia sexuálne obťažovať, s cieľom zistiť, či je obvinenie pravdivé. Podľa ľudskoprávnych aktivistov je absurdná tiež reakcia starostov troch dedín, ktorí sa pridali k biskupovi, a za seba a väčšinu obyvateľov svojich obcí vyjadrili kňazovi podporu. Slúži funkcia starostu na to, aby zasahoval do takýchto prípadov?

Odborníci na ochranu ľudských práv v súvislosti s vyjadrením biskupa a stanoviskom starostov otvorene hovoria o zastrašovaní. Pre stále prebiehajúce vyšetrovanie starostovi či cirkvi podľa nich ani neprináleží, aby do prípadu akýmkoľvek spôsobom zasahovali či sa k nemu vyjadrovali. Sexuálneho zneužívania sa mal 47-ročný rímskokatolícky kňaz Pavol K. dopustiť na 11-ročnom dievčati na fare v Nevidzanoch. Nitriansky biskup Viliam Judák obvineného kňaza z funkcie odvolal až dva týždne po tom, čo sa začalo policajné vyšetrovanie a až po tom, čo na škandál upozornili médiá. Zároveň vyhlásil, že sa chystá rodinu navštíviť a „zistiť, nakoľko sa obvinenie zakladá na pravde“. To môže vyvolávať pochybnosti, či sa cirkev nesnaží zastrašiť rodičov dieťaťa a presvedčiť ich, aby trestné oznámenie stiahli.

Podľa psychologičky Šarloty Pufflerovej zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť snahu nitrianskeho biskupa stretnúť sa s rodinou možno chápať ako pokus o nátlak, aby žalobu stiahla. „Prípad vyšetruje polícia a nakoľko nie je vyšetrovanie ukončené, cirkev do toho nemá čo vstupovať. Celé to zaváňa zastrašovaním rodiny,“ tvrdí. Podľa nej je nevhodné, aby sa biskup stretával s rodičmi, pretože ak dieťa bolo naozaj zneužívané, rodina o tom aj tak nemôže presne vedieť. Pravdu podľa nej môže zisťovať len vyšetrovateľ v prítomnosti psychológa.

Jana Oleárniková zo združenia Fenestra, ktoré sa venuje obetiam násilia, si myslí, že návštevou im možno naozaj chcel vyjadriť podporu, ale rovnako sa dá chápať aj ako pokus o zastrašovanie. „Dôležité bude, ako na jeho návrh zareaguje rodina,“ spresňuje. Tá jeho prvotný pokus o stretnutie v stredu odmietla.

Čítajte viac

Lucia Krbatová

 
© PEREX, 2013
Článok uverejnil portál Pravda.sk 27. 9. 2013 o 11:00 v rubrike Správy/Domáce.