head1.png

Z dňa zamilovaných sa kedysi stalo hnutie proti násiliu

SME.sk, 13. 2. 2020

Všetko sa to začalo na deň všetkých zamilovaných v roku 1998. V New Yorku odohrali divadelnú hru autorky Eve Enslerovej, prelomové a preslávené Vagína monológy. Predstavenie stojí na fiktívnych monológoch inšpirovaných rozhovormi s vyše 200 ženami a otvorene hovorí o ženskom tele. Odhaľuje starosti aj radosti v súvislosti s ním a dodnes patrí medzi oceňované a kultové diela. New York Times ho v roku 2006 nazvali „pravdepodobne najdôležitejším politickým divadlom poslednej dekády.“

Práve 14. februára 1998 slúžili Vagína monológy ako začiatok niečoho väčšieho. Diváci sa pri tejto príležitosti rozhodli pomôcť a vyzbierali vyše 250-tisíc dolárov pre miestne organizácie bojujúce proti násiliu. Bol to prvý V-Day v histórii.

V-Day je dnes známy ako hnutie, ktoré spustila Enslerová, aby pomohla bojovať proti násiliu na ženách a dievčatách. Písmeno „V“ v názve síce na prvý pohľad súvisí s Valentínom, no podľa hnutia odkazuje aj na slová vagína a víťazstvo. V angličtine ním tiež začína slovo violence, teda násilie.

V-Day je nielen hnutie, ale aj veľká nezisková organizácia, ktorá podporuje svoje odnože v ďalších krajinách. Podujatie v jej mene môžu aktivisti zorganizovať každý rok pri vzájomnej spolupráci aj vo svojom meste a krajine.
Už po niekoľkýkrát sa bude V-Day konať aj na Slovensku.

 

Ciele V-Day

 
Bojuje proti znásilneniam, incestom, sexuálnemu zneužívaniu, ženskej obriezke či sexuálnemu otroctvu.
 
Stojí na 4 pilieroch:

  • umenie má moc zmeniť myslenie a inšpirovať ľudí k činom
  • dlhodobé spoločenské a kultúrne zmeny šíria obyčajní ľudia, ktorí robia neobyčajné veci
  • ženy danej lokality najlepšie vedia, čo ich komunita potrebuje a môžu sa stať nezastaviteľnými líderkami
  • aby sme pochopili násilie páchané na ženách, je potrebné chápať, ako sú prepojené rasa, triedne postavenie a rod

 
Do medzinárodnej kampane sa pravidelne zapája aj Bábkové divadlo na Rázcestí z Banskej Bystrice. Tento rok si počas valentínskeho večera pripravilo literárny, filmový a diskusný večer, ktorý chcú organizátori venovať filmu Medzi nami (Before I Met You) režisérky Zuzany Límovej, ktorý zobrazuje pomery v slovenských pôrodniciach aj pôrodnícke násilie.

„Súčasťou večera okrem filmu bude aj čítanie z ikonických Vagína monológov, z častí, ktoré sa venujú pôrodu. Zároveň prebehne diskusia s publikom o porušovaní ženských ľudských práv v pôrodniciach s právničkou Jankou Debrecéniovou zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť (ODZ). Večera sa zúčastní a diskutovať bude aj režisérka filmu Zuzana Límová,“ informovala Monika Tatarková z Bábkového divadla na Rázcestí.

Keďže akciu spolu s ním pripravuje okrem spomínaného združenia ODZ aj organizácia Ženské kruhy, výťažok poputuje práve na podporu jeho aktivít. Ženské kruhy sa venujú aktívnemu vzdelávaniu v súvislosti s pôrodmi a okrem iného bojujú proti takzvanému pôrodníckemu násiliu na ženách.

Čítajte viac

Michaela Žureková

 
© Petit Press, 2020
Článok uverejnil portál SME.sk v rubrike Žena 13. 2. 2020 o 20:20.