head5.png

Krajčí nesúhlasí s ombudsmankou, že interrupcie by sa mali robiť aj počas epidémie

Denník N.sk, 28. 4. 2020

Ombudsmanka aj ľudskoprávne organizácie vyzvali členov vlády, aby ženám počas epidémie zabezpečili prístup k bezpečným interrupciám. Na ministerstve zdravotníctva sa to však nestretlo s pochopením. Ministerstvo interrupcie nepovažuje za nevyhnutné zákroky a počas epidémie ich neodporúča. Tvrdí, že by mohli ohroziť zdravie žien. „Dnes sa, žiaľ, nachádzame v stave, keď nedokážeme s čistým svedomím prevziať zodpovednosť za ohrozenie životov a zdravia žien pri úkonoch, ktoré nie sú nevyhnutnou zdravotnou starostlivosťou,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Mimovládne organizácie aj ombudsmanka Mária Patakyová pritom trvajú na tom, že stopnutie interrupcií je porušovaním ľudských práv. „Netvárme sa, že náš zdravotný systém je v súčasnosti taký zaťažený, že interrupcie nedokážeme vykonávať,“ hovorí Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby.

Po tom, čo v polovici marca krízový štáb obmedzil plánované operačné zákroky, prestali podľa mimovládnych organizácií niektoré nemocnice aj s vykonávaním interrupcií. Mária Patakyová preto požiadala ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), aby takéto konanie netoleroval a zabezpečil ženám prístup k interrupcii. „Považujem za nevyhnuté zdôrazniť, že pandémia COVID-19 by sa nemala využívať ako ospravedlnenie na neprimerané zasahovanie do sexuálnych a reprodukčných práv žien,“ povedala ombudsmanka.

Právo žien na bezpečnú interrupciu podľa nej vyplýva tak z domácej, ako aj medzinárodnej legislatívy. Ak ženy nebudú mať prístup k bezpečnej interrupcii, bude sa podľa ombudsmanky vykonávať viac nelegálnych potratov, ktoré môžu ohroziť zdravie a život žien. Patakyová ministra vyzvala, aby ženám zabezpečil ochranu ich základných ľudských práv, do ktorých patria aj sexuálne a reprodukčné práva.

Okrem ombudsmanky apelovalo na vládu v rovnakej veci aj päť ľudskoprávnych organizácií zastupujúcich práva žien. Pridali sa k medzinárodnej výzve, ktorá vyzývala európske štáty, aby nezneužívali epidémiu na to, aby ženám sťažovali prístup k interrupcii. „K takýmto prekážkam patrí napríklad nedostupnosť medikamentóznej interrupcie vhodnej pre rané štádiá tehotenstva, čakacie lehoty, nedostatočné informácie o tom, v ktorých zariadeniach je možné podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva, ako aj absencia prístupu k interrupciám v niektorých častiach Slovenska a podobne,“ píšu organizácie vo svojej verejnej výzve, ktorú zverejnili v pondelok.

Mimovládne organizácie tvrdia, že majú informácie o tom, že niektoré ženy majú problém dostať sa počas epidémie k interrupcii. „Ale to je aj dlhodobý problém. Od roku 2015 predsa vieme, že vykonávanie interrupcií nie je v niektorých regiónoch prístupné,“ hovorí Mesochoritisová z Možnosti voľby. Dôvodom je napríklad to, že si celé nemocnice uplatňujú výhradu vo svedomí.

Nesúhlasí ani s tvrdením ministerstva, že interrupcia môže výrazne ohroziť život a zdravie žien. „Je to bezpečný úkon, ak je vykonaný osobami, ktoré majú dostatočné znalosti a zručnosti na jej vykonanie. Ide teda o zavádzanie alebo dokonca strašenie,“ vraví Mesochoritisová. Interrupcia je podľa nej základná služba zdravotnej starostlivosti, ktorá nesmie byť odopretá.

A zároveň pripomína, že ide o službu, na ktorú majú ženy zo zákona právo. „Aj počas kríz musí každá vláda rešpektovať neodňateľnosť ľudských práv. Je to zakotvené aj v ústave,“ hovorí Mesochoritisová.

Čítajte viac

Ria Gehrerová
 

Pozrite aj:

 
© N Press, 2020
Článok uverejnil portál DennikN.sk 28. 4. 2020 o 15:37 v rubrike Slovensko.