ODZ víta zakotvenie práva na sprevádzajúcu osobu pri pôrode do zákona, upozorňuje však na nedostatky
ODZ, 28. 9. 2022
140 poslankýň a poslancov NR SR hlasovalo 27. septembra za návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorou sa ženám pri pôrode zaručuje právo na sprevádzajúcu osobu podľa vlastného výberu. ODZ túto iniciatívu víta a považuje ju za dôležitý krok smerom k napĺňaniu záväzkov štátu v oblasti ľudských práv. Prijatá právna úprava okrem iného zlepšuje vynútiteľnosť práva, ktoré rodiacim osobám síce doposiaľ garantovala ústava a medzinárodné právo, avšak ktoré kvôli nedostatku príslušnej vnútroštátnej legislatívy nebolo možné efektívne vynucovať.
ODZ však zároveň upozorňuje na viaceré nedostatky prijatej právnej úpravy, ktoré môžu byť prekážkou efektívneho uplatňovania práva na sprevádzajúcu osobu aj v budúcnosti.
Prvým z týchto nedostatkov je skutočnosť, že účinnosť schválenej novely nastupuje až 1. júna 2024. To môže u niektorých zdravotníckych zariadení alebo zdravotníckeho personálu vyvolávať mylný dojem, že právo na sprevádzajúcu osobu pri pôrode dovtedy nemusia napĺňať.
Ďalším nedostatkom je možnosť obmedziť prítomnosť sprevádzajúcej osoby v prípadoch, ak by ošetrujúci lekársky personál usúdil, že táto prítomnosť je „nezlučiteľná s povahou poskytovaného zdravotného výkonu“. Schválená novela okolnosti, za ktorých možno k obmedzeniu prítomnosti sprevádzajúcej osoby pristúpiť, nijako nekonkretizuje. Dôvodová správa k novele však naznačuje, že týmito okolnosťami by mohli byť závažné komplikácie pri pôrode. ODZ v tejto súvislosti zdôrazňuje, že žiadne komplikácie pri pôrode nie sú dôvodom na to, aby žena prišla o možnosť mať pri sebe sprevádzajúcu osobu, ak si ju sama želá. Naopak, v akútnych či inak vypätých situáciách môže byť potreba prítomnosti blízkej osoby ešte intenzívnejšia než inokedy. Aj v tejto súvislosti WHO zdôrazňuje osobitnú dôležitosť prítomnosti sprevádzajúcej osoby práve v urgentných situáciách.
Na Slovensku je v súčasnosti napríklad veľmi málo nemocníc, ktoré umožňujú prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode cisárskym rezom. Pôrod cisárskym rezom však nie je dôvod na to, aby bolo žene upreté právo na sprevádzajúcu osobu. Ani prijatú právnu úpravu teda nemožno vykladať v tomto zmysle.
Prijatá novela nerieši ani problém poplatkov za sprevádzajúcu osobu, ktoré v súčasnosti stále vyberá veľká čas nemocníc. Tieto poplatky sú osobitne diskriminačné pre skupiny žien, ktoré si kvôli nedostatku peňazí nemôžu sprevádzajúcu osobu dovoliť, alebo si ju môžu dovoliť len s ťažkosťami. V praxi však znevýhodňujú všetky osoby s potrebou pôrodnej starostlivosti. Je nevyhnutné, aby štát a zdravotnícke zariadenia odstránili aj túto bariéru.
ODZ očakáva, že zdravotnícke zariadenia nebudú hľadať spôsoby, ako právo na sprevádzajúcu osobu ženám obmedzovať alebo upierať, ale budú hľadať cesty, ako toto právo dôkladne napĺňať počas celého trvania pôrodu. Zároveň očakáva, že ministerstvo zdravotníctva a ďalšie zodpovedné orgány budú napĺňanie tohto práva efektívne monitorovať a jeho porušenia sankcionovať.
K problematike sprevádzajúcej osoby pri pôrode pozrite aj naše publikácie:
- Ženy – Matky – Telá: Ľudské práva žien pri pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku
- Ženy – Matky – Telá II: Systémové aspekty porušovania ľudských práv žien pri pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku
- Inštitúcie ako kulisy nespravodlivosti: Fungovanie mechanizmov nápravy porušovania ľudských práv žien pri poskytovaní pôrodnej starostlivosti v SR
- Pôrod – Práva – Pandémia: Monitorovacia správa o porušovaní ľudských práv žien pri poskytovaní pôrodnej starostlivosti počas pandémie ochorenia COVID-19 v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku
- Childbirth – Rights – Pandemic: Monitoring Report on Violations of the Human Rights of Women in the Provision of Childbirth Care in Healthcare Facilities in Slovakia During the COVID-19 Pandemic (anglická verzia)