Zuzana Števulová: Nie sme v Bielorusku, aby sme pred zlyhaniami polície zatvárali oči
Denník N, 28. 10. 2015
Slovenská polícia nechce púšťať Ligu za ľudské práva do zaisťovacích zariadení pre utečencov, ktorá upozornila na neadekvátny zásah polície v záchytnom policajnom zariadení pre utečencov v Medveďove, riaditeľka Ligy hovorí, že policajti si uvedomili, že práve toto je ich silná zbraň.
Políciu rozčúlilo aj to, že ste za dotknutými utečencami vycestovali do Nemecka, aby ste zaznamenali ich svedectvo, odfotografovali zranenie. Vraj to je nad rámec toho, čo by ste mali robiť. Prečo ste tam išli?
Zuzana Števulová Foto N – Tomáš Benedikovič
Sme ľudskoprávna organizácia. Títo ľudia boli úplne v moci polície zaistení v režimovom zariadení. Bez použitia násilia protestovali, ale napriek tomu boli privolané špeciálne jednotky, čo bolo neštandardné. Po takomto zásahu títo ľudia začali tvrdiť, že zásah bol neprimeraný, že majú zranenia a že s nimi bolo zle zaobchádzané. Je úplne prirodzené v demokratickom a právnom štáte, kde majú ľudia isté práva, že pred tým nemôžeme zavrieť oči. Nie sme v Bielorusku.
Ako ste sa dozvedeli o tom, že v Medveďove bol v septembri policajný zákrok?
V ten deň mi volal reportér RTVS , že je pred bránami Medveďova s jedným kamionistom, ktorý tam doviezol potraviny a či vieme, čo sa tam deje, že kamionista mu povedal, že kukláči vláčili cudzincov po zemi. Na to nám volal klient priamo z Medveďova, že bol zásah a niektorí ľudia sú zranení. Boli to veľmi jednoduché vety. Po príchode do zariadenia im odoberajú mobily, ale na chodbách majú automat na mince a tí, ktorí majú peniaze, môžu zavolať.
Zaistení nedostávajú od štátu zrejme žiadne peniaze.
Nie. V minulosti boli projekty pod ministerstvom vnútra, kde sa zabezpečovala pravidelná psychologická aj sociálna pomoc, návštevy právnikov, ale to k 30. júnu skončilo, pretože skončilo programové obdobie. Vedelo sa, že to skončí, ale neurobilo sa nič, aby takéto služby ďalej pokračovali. Od prvého júla zároveň začínalo pribúdať zaistených utečencov.
Hneď na druhý deň po zákroku ste sa chceli dostať do zariadenia, ale nevpustili vás, prečo?
Razia sa uskutočnila vo štvrtok a na piatok sme mali už niekoľko dní dopredu dohodnutú pravidelnú návštevu. Ešte sme si vo štvrtok večer povedali, že ako to dobre vyšlo, že môžeme hneď na mieste preskúmať situáciu. Ale na to nám volal riaditeľom poverený pracovník, že nám neodporúča prísť. Volali sme riaditeľovi, ktorý povedal, že majú veľa práce, musia to vyriešiť a upokojiť. Ponúkli sme pomocnú ruku, že zoberieme tlmočníka a to pomôže, ale nezdalo sa mu to. Vyzýval nás, aby sme cítili s nimi, že majú veľa starostí a nerobili im navyše problémy tým, že prídeme. Informovali sme ho aj o telefonátoch od klientov, že s nimi o tom potrebujeme hovoriť. Nakoniec povedali, že už všetko vysvetlili médiám a niet čo riešiť. Na to sme povedali, že potom nie je dôvod, aby sme nemohli prísť na dohodnutú návštevu. Nakoniec sme sa tam dostali až v pondelok. Keď sme prišli, klienti, ktorých sme si žiadali, tam už neboli.
Prekvapilo vás to?
Áno aj nie. Vraj zanikol právny dôvod ich zaistenia. Neskôr sme sa dozvedeli, že ich cez víkend prepustili, odviezli na stanicu, kúpili im aj lístky na vlak. Keď docestovali do Nemecka, ozvali sa nám. Oni sami si prepustenie vysvetľovali práve bitkou. Ten víkend zanikol dôvod zaistenia u takmer sto Sýrčanov a takto prepustený bol aj vysoký počet zaistených rodín zo Sečoviec. Bol to zrejme premiérom spomínaný humanitárny koridor, ktorý slovenská polícia vytvorila spolu s českou. Aj keď doteraz sú v zariadení napríklad štyria Sýrčania, ktorí tam boli vtedy a nie je veľmi zrejmé, prečo u nich účel zaistenia nezanikol.
Čo znamená pre vašu prácu, že vám ministerstvo vnútra zrušilo prístup do zariadení?
Nemôžeme vykonávať monitoring pre UNHCR. Zrejme ich chcú prinútiť, aby si na túto prácu našli niekoho iného.
A stane sa to?
To je otázne. Keď sme s UNHCR minulý týždeň vo štvrtok rokovali, povedali, že voči našej práci nemajú žiadnu výhradu. Potom rokovali s políciou a zatiaľ nemáme žiadnu spätnú väzbu. Máme s nimi platnú zmluvu. Je ale logické, že potrebujú partnera, s ktorým nebude polícia odmietať spolupracovať a asi aj polícia si uvedomila, že toto je jej silná zbraň. Uvidíme. Zatiaľ vždy, keď nás vyhodili cez dvere, vošli sme cez okno.
Čítajte viac (obsah zamknutý)
Monika Tódová
© N Press, 2015
Článok uverejnil portál DennikN.sk v rubrike Slovensko 28. 10. 2015 o 17:53.