Jedna rodila na zemi, iné oddelili od detí. Pandémia pôrody zhoršila
Žena.SME.sk, 11. 5. 2021
Matky a nemocnice to vidia odlišne.
Zakázali im partnera pri pôrode, v kontrakciách museli mať na tvári rúško, rutinne ich oddeľovali od detí, často sa nevedeli dostať k informáciám či dostatočnému tíšeniu bolesti. Aj takéto podmienky priniesla mnohým ženám rodiacim na Slovensku prvá vlna pandémie. „Rodila som 27. marca 2020 v bratislavskom Ružinove. Nemali tam ani mydlo, hoci nám vraveli, aby sme dodržiavali hygienické opatrenia. Najmä po pôrode by som ocenila prítomnosť manžela, keďže som na sále bola s dcérkou dve hodiny sama a unavená po dlhom pôrode som sa bála, či ju udržím,“ hovorí Katarína Ondrejovičová, jedna zo žien, ktorá obmedzenia pocítila na vlastnej koži.
„Situáciu som brala veľmi vážne a najmä s veľkým strachom, keďže som bola tehotná so svojím prvým dieťaťom,“ hovorí Eva Ondreáková. Rodila začiatkom apríla 2020 v Galante. „Informačne to bol chaos, vedela som len všeobecné pokyny, a to tie, že budem musieť rodiť s rúškom, že manžel nemôže byť tam a ani nás prísť pozrieť neskôr,“ opisuje. Rozmýšľala nad tíšením bolestí pomocou epidurálu, no nakoniec si ho nevypýtala. „Keď si ho totiž vypýtala žena, ktorá rodila so mnou, povedali jej, že ho nemá kto podať,“ hovorí Ondreáková.
Obe ženy a aj viaceré ďalšie respondentky, s ktorými redakcia komunikovala, zažili praktiky, ktoré by súčasťou dobrej pôrodníckej praxe byť nemali. Niektoré s pandémiou súviseli priamo, iné nie – mohli sa udiať napríklad preto, že žena rodila bez prítomnosti blízkej osoby, ktorá by im zabránila, kým bola ona v zraniteľnej pozícii.
Problematiku porušovania práv žien pri pôrode na Slovensku počas pandémie monitorovala aj správa a prieskum organizácií Občan, demokracia a zodpovednosť (ODZ) a Ženské kruhy. Tie od začiatku marca do konca júna minulého roku zbierali dáta o poskytovaní pôrodnej starostlivosti. V správe tvrdia, že pandémia ochorenia covid-19 porušovanie práv žien pri pôrode zintenzívnila a priniesla aj nové obmedzenia. Prieskum nebol reprezentatívny a nehovoril o tom, že by sa s problémami automaticky stretla každá rodiaca žena na Slovensku.
„Keďže porušovanie práv pri pôrodoch sa nesmie vyskytovať vôbec, znepokojivé je každé zistenie o takomto výskyte bez ohľadu na jeho mieru alebo frekvenciu,“ konštatuje právnička Janka Debrecéniová z ODZ, editorka monitorovacej správy. Denník SME sa pozrel aj na to, ako sa opatrenia zmenili v druhej vlne.
Medzi takmer 200 ženami, ktoré sa zapojili do internetového prieskumu, sa podľa Debrecéniovej napríklad vo veľkej miere vyskytovalo bolestivé šitie pôrodných poranení či Kristellerova expresia, ľudovo nazývaná skákanie na brucho. „Vyskytovali sa aj iné závažné zlyhania, napríklad chýbajúci kontakt koža na kožu ihneď po pôrode či úplná nemožnosť kontaktu novorodencov hospitalizovaných na JIS s rodičmi,“ vymenúva právnička. Dopĺňa, že obrovským porušením práv bolo aj nedodržiavanie informovaného súhlasu s úkonmi pôrodnej starostlivosti či dokonca zásahy napriek nesúhlasu žien.
Michaela Žureková
Pozrite aj:
- Publikácia PÔROD – PRÁVA – PANDÉMIA (pdf; 8,1 MB)
© Petit Press, 2021
Článok uverejnil portál denníka SME Žena.SME.sk v rubrike Zdravie 11. 5. 2021 o 11:53 a aktualizoval 11. 5. 2021 o 19:20.