head5.png

Násilie na ženách má mnohoraké formy

ODZ, 28. 11. 2023

V týchto dňoch si pripomíname 16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách. Toto násilie má, žiaľ, mnohoraké formy a v súčasnosti sa ešte stále vyskytuje aj v oblastiach a prostrediach, ktoré by mali patriť medzi hlavné piliere napĺňania práv žien. Takouto oblasťou je aj oblasť poskytovania pôrodnej starostlivosti.

Bolestivé vaginálne vyšetrenia, napríklad počas kontrakcií, alebo vaginálne vyšetrenia bez súhlasu dotknutej ženy, zastrašovanie žien, vyhrážanie sa im, kričanie na ne či ich urážanie počas pôrodu, tlačenie na brucho, nemožnosť voľby pôrodnej polohy, nástrih hrádze bez dôvodu či bez súhlasu dotknutej ženy alebo šitie pôrodných poranení bez dostatočného tíšenia bolesti sú všetko príklady násilného zaobchádzania so ženami počas pôrodu. Okrem toho, že tieto prejavy sú vážnymi porušeniami ich ľudských práv, sa výrazne podpisujú na pôrodnej skúsenosti žien a ovplyvňujú ich fyzické a duševné zdravie a často aj celý ďalší život. Aj preto je dôležité pôrodnú skúsenosť žien systematicky monitorovať a aj na jej základe prijímať systémové opatrenia.

V našom združení sme sa v uplynulých rokoch intenzívne zaoberalo mapovaním pôrodných skúseností žien. V posledných rokoch sa síce udialo niekoľko drobných pozitívnych zmien vo viacerých pôrodniciach, no systém poskytovania pôrodnej starostlivosti na Slovensku sa stále vyznačuje masívnymi porušovaniami ľudských práv, ktoré majú často aj podobu násilia. Viaceré z nich sme zdokumentovali aj v našich publikáciách.[*]

Spolu s partnerkami – odborníčkami z Oslo Metropolitan University v Osle sme prispôsobili medzinárodne uznávaný dotazník na meranie pôrodnej skúsenosti, tzv. Dotazník o pôrodnej skúsenosti (Childbirth Experience Questionnaire), na použitie na Slovensku. Dotazník sa ukázal byť použiteľným a spoľahlivým nástrojom merania pôrodnej skúsenosti aj v našej krajine. Jeho testovanie uskutočnené na konci roka 2019 prinieslo aj niekoľko závažných zistení.

Právo na pozitívnu pôrodnú skúsenosť má každá žena, a to bez ohľadu na spôsob, akým rodí, či na komplikácie, ktoré sa počas pôrodu vyskytnú. Aj preto je dôležité, aby sa zdravotnícke zariadenia a ďalšie inštitúcie, ktoré majú zodpovednosť za spôsob poskytovania zdravotnej starostlivosti, systematicky pozerali aj na to, ako svoju pôrodnú skúsenosť hodnotia samotné ženy, ako na túto skúsenosť vplývajú jednotlivé komponenty pôrodnej starostlivosti a čo na tejto starostlivosti treba meniť. Je nevyhnutné, aby aj ministerstvo zdravotníctva spolu s Národným centrom zdravotníckych informácií vyvinulo úsilie na to, aby popri relevantných a vyčerpávajúcich klinických dátach zbierali aj dáta týkajúce sa pôrodnej skúsenosti rodiacich žien.

 

16 dní aktivizmu proti násiliu páchanému na ženách

Základné informácie o kampani:

 

[*] Pozrite si: