head6.png

Právnička: Nízky trest pre farára vysiela negatívny signál

Pravda.sk, 14. 1. 2015

Prvý rozsudok v prípade pedofilného škandálu na Slovensku nielen vyvolal poburujúce reakcie, ale zároveň ukázal, ako sú kompetentní schopní „riešiť“ sexuálne násilie na deťoch. Aj keď kňaza Pavla K. (48) Okresný súd v Nitre uznal vinným zo sexuálneho zneužívania školáčky v Nevidzanoch, udelil mu veľmi nízky trest, trojročnú podmienku a zákaz pastoračnej a pedagogickej činnosti vo vzťahu k deťom. Prokurátor, ktorý mohol na súde avizovať, že sa odvolá, tak neurobil a ešte ani nevie, či rozsudok napadne. Podľa oslovených odborníkov je však podmienečný trest pre farára vzhľadom na skutok, ktorý spáchal, neprimeraný a v rodine obete môže posilniť pocit krivdy a bezmocnosti.

Sexuálny škandál na fare v Nevidzanoch v okrese Zlaté Moravce sa prevalil koncom septembra 2013. Školáčku, ktorá mala v tom čase 12 rokov, mal farár zneužívať od novembra 2011 do septembra 2012. Podľa obžaloby sa dievčaťa dotýkal na intímnych miestach, bozkával ju a svoju náklonnosť jej prejavoval aj telefonicky a prostredníctvom esemesiek. Kontakty s kňazom si dievča zapisovalo do denníka. Po prevalení škandálu väčšina obyvateľov v Nevidzanoch stála na strane farára a tvrdila, že dievča o zneužívaní klamalo a oplzlo na ňu vykrikovali. Za kňaza sa dokonca v Nevidzanoch slúžili omše. „Dieťa je zlomené, celá rodina tiež,“ povedala na jednom z pojednávaní mama s výčitkou v hlase.

Právnička Janka Debrecéniová skonštatovala, že súd uložil farárovi trest na spodnej hranici trestnej sadzby. „Páchateľ z toho zjavne vyviazol najlepšie, ako len v prípade odsúdenia mohol. Ide len o podmienku, nenasleduje žiadna sankcia v najprísnejšom zmysle slova,“ uviedla. Právnička upozornila, že kňazov skutok sa dá označiť aj za násilie páchané na ženách a dievčatách v jednej zo svojich najhorších podôb. „Pretože sa udial voči dieťaťu, má sexualizovanú podobu, osoba, ktorá ho spáchala, zneužila svoju moc a navyše reprezentovala inštitúciu, ktorá si v spoločnosti uzurpuje právo byť morálnou autoritou,“ doplnila.

Podmienečný trest môže podľa Debrecéniovej posilniť v poškodenom dievčati a jej rodine pocit krivdy, nespravodlivosti a bezmocnosti. Rozsudok súdu ako orgánu, ktorý reprezentuje štát, podľa nej vysiela verejnosti pomerne negatívny signál. „V časoch, keď sa čoraz intenzívnejšie hovorí o nevyhnutnosti prevencie násilia na ženách a dievčatách zo strany štátu a o potrebe jeho adekvátnej nápravy, náš štát takéto preukázané akty sexualizovaného násilia sankcionuje len symbolicky,“ uviedla. Podľa nej je na ťahu katolícka cirkev. Biskupi by podľa nej mali urobiť opatrenia, aby k podobným skutkom nedochádzalo a keď sa udejú, mali by z nich vyvodiť patričné dôsledky.

Čítajte viac

Lucia Krbatová

 
© PEREX, 2015
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 14. 1. 2015 o 8:00.