Primár trenčianskej pôrodnice: Slovenské pôrodnice sa musia zmeniť, nedostatkov je veľmi veľa
Pravda.sk – Ahoj mama, 25. 7. 2021
Tradícia je tvrdšia než diamant. Prednosta a primár Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN Trenčín MUDr. Peter Kaščák, PhD. otvorene o slovenskom pôrodníctve, potrebných zmenách i dôvodoch, prečo k nim dochádza tak pomaly.
● Nedávne správy ombudsmanky i mimovládnych organizácií Ženské kruhy, Občan, demokracia a zodpovednosť o slovenskom pôrodníctve ukázali, že stále sa porušujú práva žien pri pôrodoch a praktizujú škodlivé postupy ako separácia bábätiek i ďalšie. Ako to vidíte vy?
Nie je ľahké prikloniť sa jednoznačne na jednu alebo druhú stranu. Určite nebudem ten, kto tvrdí, že celé slovenské pôrodníctvo je absolútne v poriadku a netreba v ňom nič meniť. Na druhej strane, celá spoločnosť nie je úplne v poriadku, treba v nej veľmi veľa zmeniť. A aj v medicíne celkovo, nielen v pôrodníctve, či už do kvality, dostupnosti. Myslím si, že celá spoločnosť má problém a logicky pôrodníctvo nie je vytrhnuté z kontextu. Čiže áno, v pôrodníctve aktuálne existuje veľa problémov.
Na druhej strane sa dnes veľa hovorí o takzvanej humanizácii pôrodníctva. K tomu ja zase tvrdím, že aj naši predchodcovia boli humanisti. Tiež sa snažili robiť všetko s najlepším vedomím a svedomím. Mnohé veci, ktoré sa v minulosti považovali za prospešné pre priebeh pôrodu, zdravie ženy a bezpečnosť novorodenca, sa v čase ukázali, že neboli správne. Ale tak je to v každej oblasti vedy a medicíny, že sa mnohé veci ukážu ako zlá cesta. Aj to, čo dnes považujeme za humanizáciu, možno za 20 – 30 rokov bude prekonané a naši nástupcovia budú hovoriť, že konečne ideme humanizovať pôrodníctvo.
Súhlasím ale, že hoci väčšina z nás robí prácu, ktorá má hlboký zmysel, je emotívna, krásna a máme ju radi, máme naozaj čo zlepšovať, a žiaľ, pracujú na pôrodniciach aj ľudia, ktorí by nemali. Mnohé postupy, ktoré na niektorých pracoviskách pretrvávajú, tam pretrvávajú nie z dôvodov kvality zdravotníctva, ale z dôvodov pretrvávania rutiny a postupov, ktoré sú dávno prekonané a mali byť zmenené.
● Práve – sú prekonané, tak prečo ich nik nezmení?
Hovorí sa, že najtvrdší materiál nie je diamant, ale tradícia. Čiže sú lekári s postojom: „Takto ma to naučil môj primár, takto to ja budem robiť ďalej, nikto ma nepresvedčí, že by sa to malo zmeniť.“
Poznám aktivity mimovládnych organizácií, je dobré, že sú tu, a že upozorňujú na chyby, ale žiaľ, nie je v silách systému, aby sa celý rýchlo zmenil. No treba na chyby upozorňovať, treba nás motivovať, a je našou povinnosťou veľa vecí zmeniť. A my ako lekári by sme nemali čakať, že to zmení minister zdravotníctva alebo ombudsmanka či Ženské kruhy, mali by sme to robiť hlavne my sami.
Na druhej strane ale musím obhajovať aj nás pôrodníkov. Musíme sa pri pôrode zamerať v prvom rade na bezpečnosť a zdravie. Zabezpečiť, aby sa zdravej žene narodilo zdravé dieťa, a aby odišli spolu zdraví domov. Ale uvedomujem si, že zdravie nie je len fyzické, ale i mentálne.
● Na to mentálne sa často neprihliada, hoci trauma z pôrodu môže ovplyvniť život ženy i dieťaťa na dlhé roky.
Naši predchodcovia sa potýkali s niekoľkonásobne vyššou chorobnosťou a úmrtnosťou detí i žien, takže im ako keby neostával čas zapodievať sa pri pôrodoch tou pridanou hodnotou mentálneho zdravia. My dnes máme šťastie, že máme postupy, lieky a možnosti veľmi dobre monitorovať pôrod, zabezpečiť to fyzické zdravie relatívne jednoduchšie, a tak máme čas a možnosti zamerať sa aj na tú druhú stránku.
Aj keď, ako vravel jeden môj český kolega: „Porod nejsou křtiny…“ Nikdy to nebude len radostná, veselá udalosť. Vždy sa stane, že sa budú rodiť i choré deti, niektoré, žiaľ, umrú, niektorým matkám sa stav skomplikuje. Nie vždy budú všetci spokojní, aj keď urobíme skutočne maximum.
● Aké najväčšie nedostatky vidíte vy v slovenskom pôrodníctve?
Poviem úprimne, je ich veľmi veľa. Veľmi dlho som považoval za najväčší problém príliš veľký počet pôrodníc, teraz je to už problém s personálom.
Patricia Poprocká
Pozrite aj:
- Publikácia PÔROD – PRÁVA – PANDÉMIA (pdf; 8,1 MB)
© PEREX, 2021
Článok uverejnil portál denníka Pravda Ahojmama.sk v rubrike Články / Tehotenstvo a pôrod 25. 7. 2021 o 4:16.
Foto: TASR – Radovan Stoklasa