head5.png

Privedie Slovensko k registrovaným partnerstvám súd?

Pravda, 23. 7. 2015

Páry rovnakého pohlavia majú tiež právo na uznanie a ochranu. Potvrdil to rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu v prípade troch talianskych gejských dvojíc. Ľudskoprávni aktivisti to považujú za prelomové rozhodnutie a na jeho základe upozorňujú, že aj Slovensko odmietaním registrovaných partnerstiev porušuje Európsky dohovor o ľudských právach. Taliansko podobne ako Slovensko nemá inštitút registrovaného partnerstva. Podľa rozhodnutia štrasburského súdu Taliansko porušilo článok dohovoru o práve na rešpektovanie súkromného a rodinného života tým, že párom rovnakého pohlavia neumožnilo nijakú formu uznania ich dlhodobého a stabilného partnerstva. Rozhodnutie nežiada od Talianska, aby zakotvilo manželstvá, ale hovorí o tom, že jeho súčasné zákony takéto dvojice dostatočne nechránia.

Súd tiež v rozsudku poznamenal, že uznanie párov rovnakého pohlavia je zjavným trendom v členských krajinách Rady Európy a väčšina z nich takú legislatívu má. „Oddnes je jasné, že Slovensko porušuje Európsky dohovor o ľudských právach,“ reagovala na rozhodnutie súdu platforma mimovládnych organizácií Životné partnerstvo.

Právnička Janka Debrecéniová považuje rozhodnutie štrasburského súdu za jasný odkaz aj pre Slovensko. „Signál, ktorý súd týmto rozhodnutím vyslal, spočíva v tom, že trend je nezvratný a je čoraz viac neakceptovateľné upierať časti obyvateľstva právo na takú základnú vec, ako je právne uznanie partnerstva s inou osobou,“ myslí si právnička.

V prípade, že by sa na súd v Štrasburgu obrátili aj slovenské gejské a lesbické páry, nie je podľa nej vôbec vylúčené, že by uspeli. „Ale myslím si, že politici by to nemali nechávať na jednotlivcov, aby si prešli nekonečnou tortúrou najskôr na vnútroštátnych súdoch a potom pred európskym súdom len preto, aby dosiahli to, čo je už samozrejmosťou v mnohých iných krajinách. To je podľa mňa alibistické,“ hovorí Debrecéniová.

Pripomína, že už teraz je Slovensko v menšej skupine európskych krajín, ktoré nemajú uznaný ani inštitút registrovaného partnerstva. „Máme veľký dlh v tom, že u nás stále žije časť obyvateľstva, ktorá nemá garantované najzákladnejšie práva v oblasti rodinného života,“ pripomína Debrecéniová.

Čítajte viac

Daniela Balážová

 
© PEREX, 2015
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 23. 7. 2015 o 14:00.