head4.png

Rozhodnutie o interrupciách dnes nepadlo

TV Joj – Noviny PLUS, 10. 11. 2021

Sprísnenie interrupcií, alebo zákon o pomoci ženám z dielne splnomocnenkyne vlády pre náboženskú slobodu a poslankyne Anny Záborskej nejde do finiša ani dnes. Poslanci sa rozhodli hlasovanie o tomto návrhu ešte odsunúť. Poslanci majú hlasovať o zákone o pomoci tehotným ženám vo štvrtok 11. novembra o 17:00. V záverečnom slove to povedal spravodajca k návrhu zákona Peter Cmorej (SaS). Predkladateľke Anne Záborskej (klub OĽaNO) vytkol, že predniesla svoje pozmeňujúce návrhy s chybami. Zákon o rokovacom poriadku totiž stanovuje, že sa majú predniesť doslovne. Trvá preto na tom, aby sa dodržal zákon o rokovacom poriadku.

V prípade, že bude parlament hlasovať o Záborskej návrhoch, už by sa nehlasovalo o návrhoch Jany Bittó Cigánikovej (SaS) a skupiny poslancov OĽaNO okolo Andreja Stančíka a Kristiána Čekovského, pretože sa navzájom vylučujú. Záborská v záverečnom slove povedala, že ako žena, občianka a poslankyňa sa musí postaviť proti demagógii, ktorá v uplynulých dňoch odznela. „Nie som to ja, kto ubližuje ženám, sú to tí, ktorí mesiace blokujú legislatívu, ktorá im má pomôcť,“ uviedla na margo odporcov jej návrhu zákona.

Čo na to hovoria poslanci? Dozviete sa vo videu.

Proti pozmeňovákom z dielne Anny Záborskej sa postavila aj Možnosť voľby. „Poslankyňa Anna Záborská s podporou ďalších poslancov a poslankýň predložila do parlamentu 5 pozmeňovacích návrhov k svojmu pôvodnému návrhu zákona o „pomoci“ tehotným ženám. Hoci avizovali, že zmiernia prekážky v prístupe k interrupciám, opak je pravdou,“ uviedli v tlačovej správe.

Podľa právničky Janky Debrecéniovej zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť je návrh tejto úpravy absurdný a vnútorne si odporuje: „Navrhovaná novela v spojení s pozmeňovacím návrhom na jednej strane hovorí o zákaze informovania o dostupnosti interrupcií, ale na druhej strane dodáva, že sa to nevzťahuje napríklad na povinnosť poskytovateľov informovať o dostupnosti zdravotnej starostlivosti, teda aj interrupcií. Takýto prístup priamo odporuje nielen zákonu o tvorbe právnych predpisov, podľa ktorého si prijímané právne predpisy nesmú vzájomne protirečiť, ale do vzťahov súvisiacich s realizáciou práva na interrupciu by vnášali aj obrovskú právnu neistotu. Ženy by sa tak fakticky nemali ako dostať ani k základným informáciám o tom, či sa v jednotlivých zdravotníckych zariadeniach interrupcie vykonávajú a za akých podmienok.“

Čítajte viac

Natália Jabůrková

 
© 2021 Slovenská produkčná, a.s.
Článok uverejnil portál TV Joj Noviny PLUS 10. 11. 2021 o 16:06.