head1.png

V pôrodniciach porušujú práva žien, tvrdia občianske združenia

SME-Žena.sk, 9. 2. 2018

Slovenské pôrodníctvo naďalej porušuje práva žien a potrebuje systémové zmeny. Tvrdí to publikácia ŽENY – MATKY – TELÁ II: Systémové aspekty porušovania ľudských práv žien pri pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku. Autorky tvrdia, že na ženy v slovenských pôrodniciach sa vytvára nátlak a pôrodná starostlivosť je vystavaná tak, aby zväčšila pohodlie personálu na úkor rodičiek a detí. Knihu vydali združenia Občan, demokracia a zodpovednosť a Ženské kruhy, výsledky výskumu ukázali vo štvrtok.

Väčšinu publikácie tvorí analýza desiatich hĺbkových anonymných rozhovorov s pôrodníkmi, pôrodníčkami a pôrodnými asistentkami. Vzorka respondentov pochádzala zo západného, stredného aj východného Slovenska. Z ich výpovedí vyplýva, že zdravotnícky personál sa na ženách nezriedka dopúšťa násilia, čím potvrdzujú a nadväzujú aj na výsledky kvalitatívneho výskumu z publikácie Ženy – Matky – Telá, ktorú rovnaké združenia vydali v roku 2015. Vtedy sa pýtali na pôrodnú skúsenosť z pohľadu rodičiek.

Toto násilie na ženách má rôzne podoby. Napríklad nútenie do polohy v ľahu a vyväzovanie nôh do strmeňov, rutinné nástrihy hrádze, tlak na brucho, ale aj kričanie na ženy, ich zastrašovanie či iné formy nátlaku, znevažovania, zosmiešňovania a celkovo nerešpektujúceho zaobchádzania a psychického násilia,“ hovorí Janka Debrecéniová, editorka publikácie a právnička združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

Ďalším problémom podľa združenia je, že zdravotníci často nerozumejú, že svojím správaním porušujú nielen medzinárodné štandardy starostlivosti, ale aj ľudské práva, ako napríklad právo na dôstojnosť, informovaný súhlas či ochranu súkromia. V praxi to pre ženy napríklad znamená, že pôrodné kreslo je otočené smerom k otvoreným dverám, do ktorých môže ktokoľvek vstúpiť alebo to, že lekári bez súhlasu pacientok a bez vysvetlenia vykonávajú rutinné zákroky.

„Hammiltonov hmat (metóda vyvolania pôrodu, pozn.red.) si niektoré mamičky dosť neželajú, niektoré, keď nám to rozprávajú, tak nevedia, o čo ide. Ony ani nevedia, že my to robíme,“ povedala jedna z lekárok v rozhovore. „Zistili sme, že všetky práva sú porušované veľmi vážnym spôsobom a situácia sa nemení k lepšiemu, skôr naopak,“ zhodnotila na tlačovej konferencii Šarlota Pufflerová, riaditeľka združenia Občan, demokracia a zodpovednosť.

Čítajte viac

Michaela Žureková
 
© Petit Press, 2018
Článok uverejnil portál Zena.SME.sk v rubrike Zdravie 9. 2. 2018 o 11:02.

 

Publikáciu ŽENY-MATKY-TELÁ II. sme vydali aj vďaka Vašej podpore.
Umožnite nám aj naďalej presadzovať práva žien pri pôrodoch, prosím.

Darujte nám 2 %! Ďakujeme.