Zamestnávateľ diskriminoval ženu po návrate z materskej
Ženy v meste.sk, 7. 12. 2023
Toto rozhodnutie má obrovský význam pre množstvo žien, ktorým sa po návrate z materskej či rodičovskej dovolenky veľmi zhoršuje ich postavenie na trhu práce, hovorí právnička Janka Debrecéniová.
Ženu z Košíc jej bývalý zamestnávateľ krátko po skončení materskej dovolenky a nástupe na rodičovskú dovolenku degradoval na jej pracovnej pozícii: z vedúcej zamestnankyne, ktorou bola predtým, z nej urobil radovú zamestnankyňu. Krátko po návrate z rodičovskej dovolenky ju nakoniec dotlačil k ukončeniu pracovného pomeru. Žena sa rozhodla domáhať svojich práv a obrátila sa na združenie Občan, demokracia a zodpovednosť (ODZ), ktoré ju od roku 2016 zastupuje.
“Konania, kde by sa ženy domáhali svojich práv, ktoré boli porušené po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky, som pred všeobecnými súdmi doposiaľ vôbec nezaznamenala, čo môže byť spôsobené aj tým, že nebolo celkom jasné, aký typ žaloby sa tam dá podať, čoho je možné sa domáhať. Na druhej strane, po skončení materskej a najmä rodičovskej dovolenky sú ženy tak finančne zdecimované, že posledné, do čoho sa im chce investovať, je súdne konanie s neistým výsledkom,” povedala pre Ženy v meste Janka Debrecéniová z ODZ, poverená zastupovaním klientky v konaní.
“Ak sa postavenie žien u konkrétneho zamestnávateľa aj zhorší, ale stále majú prácu, o ktorú si nemôžu dovoliť prísť, a vyhliadky na inú, lepšiu prácu ako matky s malými deťmi veľmi nemajú, z pragmatických a veľmi pochopiteľných dôvodov sa jednoducho nesúdia,” dodáva.
Zaobchádzanie s klientkou bolo v rozpore s osobitnými ustanoveniami Zákonníka práce, ktoré chránia zamestnankyne a zamestnancov po návrate z materskej a rodičovskej dovolenky. V zmysle týchto ustanovení majú osoby po skončení materskej alebo rodičovskej dovolenky právo na návrat na tú istú prácu a pracovisko, resp. právo na to, aby mohli vykonávať prácu podľa svojej pracovnej zmluvy.
Rovnako majú právo na to, aby ich pracovné podmienky neboli horšie ako podmienky, ktoré mali pred odchodom na túto „dovolenku“. Tiež majú právo na všetky zlepšenia, ktoré by u nich nastali – napríklad v dôsledku obvyklých postupov u zamestnávateľa –, ak by na materskú alebo rodičovskú dovolenku nešli. Smernica EÚ tiež vyslovene zakazuje prepúšťanie zamestnancov alebo zamestnankýň z dôvodu, že čerpali rodičovskú dovolenku.
“Ide o veľmi ojedinelé rozhodnutie a o prvý prípad, keď najvyšší súd povedal, že návrat z rodičovskej dovolenky požíva osobitnú ochranu podľa antidiskriminačného zákona,” hovorí Janka Debrecéniová a dodáva, že je to dôležité pre ďalšie ženy.
Miriam Zsilleová
Stiahnite si:
© Webinak, 2023
Článok uverejnil portál Zenyvmeste.sk 7. 12. 2023 v rubrike Titulka/Ženy doma.
Foto: RTVS