head2.png

Budú katolícke školy riadiť Plavčana?

Pravda, 6. 5. 2016

Spor o knihu Petra Pišťanka a Dušana Taragela Sekerou a nožom, ktorú katolícke školy žiadajú vyradiť z povinného čítania, sa ešte pred pár dňami zdal byť vyriešený. Odborná komisia pri Štátnom pedagogickom ústave navrhla, aby povinné zostali len niektoré poviedky. Knihu si prečítal aj minister a „pozitívne hodnotil, že dokázala reálne vystihnúť doby 90. rokov“. Po stretnutí so Združením katolíckych škôl Slovenska mu zrazu na nej prekážajú „prehnané vulgarizmy“. „Môj osobný názor je ten, že prehnané vulgarizmy do povinnej literatúry nepatria,“ vyhlásil v piatok Plavčan. Komisia, ktorá knihu už raz posudzovala, dostala teraz za úlohu čo najskôr sa pozrieť na celý zoznam povinnej literatúry, a teda ešte raz aj na knihu Sekerou a nožom. Zmenu svojho rozhodnutia minister zdôvodnil tisícami e-mailov, ktoré v uplynulých dňoch dostal od rodičov a učiteľov.

Šarlota Pufflerová z občianskeho združenia Občan, demokracia a zodpovednosť považuje Plavčanov postup za absurdný a celý spor sa podľa nej dostáva už do novej roviny. Prirodzene z toho totiž vychádza otázka, či budú katolícke školy takýmto spôsobom určovať, čo sa budú učiť žiaci na všetkých školách. „Myslím si, že to už nepatrí len do rúk nejakej komisie. Vo verejnom diškurze sa z toho stáva úplne iný problém, ako bol ten, o ktorý ľuďom, čo ho vyvolali, zrejme šlo. Smerujú totiž k obmedzovaniu práv všetkých ostatných. Teda k tomu, aby sa na školách učilo na obraz toho, ako si to predstavujú katolíci v tejto krajine. A to kde sme?“ pýta sa Pufflerová.

Nepochopiteľné je podľa nej aj to, že minister sa rozhodol na základe stoviek či tisícov e-mailov. „Minister sa má rozhodovať, keď má zodpovedne zozbierané dáta a stanoviská orgánov, kde sú odborníci. Rozhodnutie sa totiž bude týkať všetkých,“ zdôrazňuje Pufflerová. Upozorňuje, že sa tak môže vytvoriť precedens.

„Keď si niekto niečo zmyslí, spíše petíciu, ľudia naposielajú maily a bude to mať takéto dopady. Ale takto sa to v demokratickej spoločnosti nerobí. V každej z tých kníh v povinnom čítaní môžu byť nejaké veci, ktoré niekomu prekážajú. Zakaždým bude petícia? Čo tým vyriešime? Ale veď my predsa musíme pracovať na tom, aby sme v deťoch pestovali kritické myslenie,“ hovorí Pufflerová.

Celým problémom by sa podľa nej mal čo najskôr zaoberať poradný orgán vlády – Výbor pre výskum, vzdelávanie a výchovu v oblasti ľudských práv a rozvojového vzdelávania a minister môže osloviť aj Výbor pre rodovú rovnosť, ktoré sú súčasťou Rady vlády pre ľudské práva.

Čítajte viac

Daniela Balážová
 

Pozrite aj:

Cenzúra povinného čítania?

 
© PEREX, 2016
Článok uverejnil portál Pravda.sk 6. 5. 2016 o 20:00 v rubrike Správy/Domáce.