head2.png

Bezplatná antikoncepcia? Na Slovensku je stále tabu

Pravda.sk, 9. 7. 2014

Bohaté či chudobné. Asi 300-tisíc žien platí rovnako za antikoncepciu bez ohľadu na to, koľko zarábajú. Tabletky a prípravky, ktoré bránia otehotneniu, zdravotné poisťovne totiž neuhrádzajú. Všimla si to aj Rada OSN pre ľudské práva, ktorá Slovensko upozornila, že drahú antikoncepciu si nemôžu dovoliť všetky ženy. Odporučila to zmeniť. Štát sa k tomu zatiaľ nemá. Rada pred niekoľkými dňami adresovala Slovensku takmer 150 odporúčaní. Okrem iných aj rozšíriť dostupnosť modernej antikoncepcie pre všetky ženy. Znamenalo by to, že by ju čiastočne alebo úplne hradili zdravotné poisťovne. Dnes si tabletky ženy kupujú za plné ceny. Antikoncepcia hradená z verejných zdrojov nie je v Európskej únii výnimočná, z 28 krajín ju poisťovne platia v 18.

Podľa mimovládnych organizácií je štát povinný zabezpečiť ženám dostupnosť antikoncepcie vrátane jej úhrady z verejného zdravotného poistenia. Ministerstvo zahraničných vecí to však vidí inak. „Všetky pripomienky Rady OSN sme akceptovali. Sú však bez právnej záväznosti,“ reagoval hovorca rezortu zahraničných vecí Boris Gandel.

Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť nesúhlasí a trvá na tom, že štát musí zabezpečiť prístup k antikoncepcii. „Táto povinnosť vyplýva z medzinárodných dohovorov OSN, ktoré sú pre Slovensko záväzné a ktoré majú prednosť pred našimi zákonmi. Rada OSN pre ľudské práva Slovensku tieto záväzky len zopakovala, pričom sa na ne aj priamo odvolala. Ak má štát zákon, ktorý úhradu antikoncepcie z verejného zdravotného poistenia zakazuje, dopúšťa sa porušení ľudských práv žien,“ tvrdí Debrecéniová.

Ministerstvo zdravotníctva nad uhrádzaním antikoncepcie z verejných peňazí ani neuvažuje. Podľa neho to nie je aktuálne. „Lieky, ktoré bránia počatiu, nie sú zaradené do zoznamu úradne určených cien ani do zoznamu kategorizovaných liekov. Počatie a tehotenstvo je prirodzený stav, ktorý nemožno označiť za chorobný,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Martina Šoltésová. Antikoncepcia je hradená len v prípade, ak môže zabrániť vážnym zdravotným komplikáciám. Inak si ju žena platí sama.

Čítajte viac

Jana Trebulová

 

Pozrite aj:

 

Stiahnite si:

 

© PEREX, 2014
Článok uverejnil portál Pravda.sk 9. 7. 2014 o 20:00 v rubrike Správy/Domáce a aktualizoval ho 10. 7. 2014 o 8:00.