head5.png

Diskusia: Porušovanie ľudských práv žien pri pôrodnej starostlivosti

ODZ, 21. 11. 2017

Naša výkonná riaditeľka PhDr. Šarlota Pufflerová, PhD. spolu s predsedníčkou občianskeho združenia Ženské kruhy Ing. Zuzanou Kriškovou diskutovali so študentmi a študentkami práva o problematike porušovania ľudských práv žien pri poskytovaní pôrodnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach v SR. Na diskusnom podujatí, ktoré sa uskutočnilo 21. novembra 2017 na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity, mali prezentácie o tejto problematike.

Účastníčky a účastníci si taktiež pozreli filmový dokument Medzi nami slovenskej režisérky Zuzany Límovej, s ktorou potom o filme živo besedovali. Dokument pred vyše mesiacom vzbudil veľký rozruch pri svojom premiérovom uvedení na filmovom festivale Jeden svet v Bratislave. Realisticky zobrazuje situáciu pri – relatívne bezproblémových – pôrodoch niekoľkých žien, prináša ich výpovede a pocity z priebehu tejto určujúcej životnej udalosti. Dáva taktiež priestor vyjadreniam pôrodníkov a zdravotného personálu. Zo všetkých zaznamenaných výpovedí vyplýva, že v zobrazených pôrodniciach sa masívne porušujú ľudské práva žien a zdravotnícky personál s nimi pri pôrode komunikuje neakceptovateľným spôsobom, resp. takmer vôbec.

Film naštartoval intenzívnu diskusiu v médiách o systéme pôrodnej starostlivosti na Slovensku a prístupe lekárov a ďalších zodpovedných osôb k rodiacim ženám. Kým zdravotnícka obec naň zareagovala prevažne odmietavo, na sociálnych sieťach i v ďalších médiách sa doslova vyrojilo množstvo vyjadrení žien, ktoré mali obdobné a ešte aj oveľa horšie zážitky z pôrodu, než zachytával filmový dokument. V reakcii na verejnú diskusiu ministerstvo zdravotníctva zriadilo pracovnú skupinu, ktorá má riešiť súvisiace problémy.
 

Pozrite aj: