head2.png

Dúhový PRIDE Bratislava 2014 pozýva do sprievodu všetky typy rodín

Dúhový PRIDE, 23. 6. 2014

Dúhový PRIDE Bratislava sa tento rok uskutoční v sobotu 28. júna. Predchádzať mu bude už tradičný Týždeň sprievodných podujatí, ktorý vyvrcholí pochodom cez mesto. Tohtoročným mottom podujatia je heslo Poď von s rodinou. Organizátori a organizátorky ním reagujú na zmenu znenia slovenskej Ústavy, ktorá bude už čoskoro privilegovať len jeden typ rodinného zloženia. „Dúhový PRIDE Bratislava preto pozýva nielen rodiny LGBTI ľudí, ale i rodiny slobodných matiek, otcov, rodiny nezosobášených heterosexuálnych párov, ale i rodiny, ktoré spĺňajú privilegovanú charakteristiku, avšak, nesúhlasia s vývojom v slovenskej spoločnosti. Dúhový PRIDE Bratislava má tento rok ambíciu stať sa podujatím pre všetkých, ktorí veria v rodinu ako pevné zoskupenie osôb zdieľajúcich lásku, porozumenie, vzájomnú starostlivosť, úctu a to bez ohľadu na sexuálnu orientáciu a rodovú identitu,“ informuje hovorkyňa podujatia Romana Schlesinger.

Týždeň sprievodných podujatí Dúhového PRIDE ponúkne Bratislave rôzne formy spoločenských podujatí, určených širokej verejnosti, ale i LGBTI komunite. V pondelok 23. júna pozývajú organizátori a organizátorky na SpeedMentoring, podujatie, ktoré ponúka krátke stretnutia s ľuďmi z biznisu, ktorí poradia ako ďalej v kariére a následnú grill párty, v utorok 24. júna na simulovanú debatu na tému adopcie detí LGBTI ľuďmi, po ktorej sa v priestoroch Gorilla Urban Space na Námestí SNP uskutoční hudobné podujatie PRIDE mic a Jam session, na ktorom svoju autorskú tvorbu predstavia viacerí/é nádejní/é interpreti/ky. V stredu 25. júna odpremieta Dúhový PRIDE v spolupráci s Filmovým festivalom inakosti taliansku komédiu Neriadené strely, ktorá pojednáva o coming oute mladého geja Tommasa v „tradičnej“ talianskej rodine. Vo štvrok 26. júna ponúkne divadlo NoMantinels autorskú hru Andreja Kuruca, v dramaturgii Róberta Pakana s názvom Natreté strachom. Divadelná hra predstaví tému žien a migrantiek na Slovensku a čiastočne sa venuje aj postaveniu ženy, lesby a migrantky.

Dúhový PRIDE Bratislava 2014 vyvrcholí 28. júna o 13.00 na Hviezdoslavovom námestí samotným pochodom za zrovnoprávnenie LGBTI ľudí. Na pódiu i tento rok vystúpia viaceré známe slovenské i zahraničné osobnosti. Dúhový PRIDE Bratislava privíta primátora mesta Milana Ftáčnika, ombudsmanku Janu Dubovcovú, štátnu tajomníčku Ministerstva spravodlivosti Moniku Jankovskú, európsku poslankyňu Ulrike Lunacek, spisovateľa Michala Hvoreckého a ďalších ľudí, ktorí sa stotožňujú s hodnotami otvorenej spoločnosti bez legislatívnej či spoločenskej diskriminácie. O hudobný program sa v sobotu postarajú kapely King Shaolin, Dreamfield a jedna z finalistiek X Factoru, Katka Ščevlíkova s kapelou. Podujatím bude tento rok sprevádzať obľúbená moderátorka Rádia Expres Mona Zázrivcová. Dúhový PRIDE Bratislava sa tento rok uskutočňuje s finančnou podporou švajčiarskej, fínskej, nórskej a nemeckej ambasády, hlavným partnerom podujatia NuSpirit Club, ďalej americkej a švajčiarskej ambasády na Slovensku. Na oficiálnej Afterparty Dúhového PRIDE Bratislava 2014 v bratislavskom NuSpirit Club-e vystúpia okrem skvelých DJov i stand-up komici zo Silných rečí a podporovatelia myšlienky podujatia, Michael Szatmary, Juraj „Šoko“ Tabaček a Ivo Ladižinský.

Dúhový PRIDE Bratislava 2014 je slovenským pochodom za zrovnoprávnenie gejov, lesieb, bisexuálnych a transrodových ľudí. Jeho cieľom je dosiahnuť plnohodnotný rodinný život pre LGBTI ľudí a ich rodiny, upozorniť na existenciu problémov a chýbajúce práva lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových ľudí a dosiahnuť systémové a štátom podporované odstraňovanie všetkých foriem diskriminácie a spoločenskej stigmatizácie, ktoré zažívajú v každodennom živote. V neposlednom rade jedným z jeho cieľom je aj spoločenská oslava hrdosti LGBTI komunity. Organizujú ho občianske združenia Queer Leaders Forum, Iniciatíva Inakosť, divadlo NoMantinels a o.z. TransFúzia.

 

Stiahnite si:

Tlačová správa
 
Podrobné informácie o programe nájdete na webovej stránke podujatia www.duhovypride.sk :
Týždeň sprievodných podujatí
Dúhový PRIDE Bratislava 2014
 

Pozrite aj:

Iniciatíva Inakosť k novele ústavy
Poradný orgán vlády SR vyzýva parlament na neprijatie novely ústavy
Prehľad stanovísk k poslaneckým návrhom ústavnej definície manželstva

 

Kontakt:

Romana Schlesinger, hovorkyňa a riaditeľka Dúhového PRIDE Bratislava
romana.schlesinger@duhovypride.sk