head6.png

Ľudskoprávna stratégia ide po troch rokoch do vlády

SITA / Pravda.sk, 1. 12. 2014

Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku poputuje po troch rokoch práce na rokovanie vlády. Rada vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť stratégiu v pondelok prijala a odporučila ju vláde na schválenie. Predseda rady Miroslav Lajčák ju do vlády pošle do 31. decembra, ďalej je v kompetencii jej predsedu, kedy ju na rokovanie zaradí. „Keď ju neprijmeme, zahodíme do koša tri roky práce. Máme dokument, za ktorý sa nemusíme hanbiť. Nejde meniť pravidlá života na Slovensku, no vytyčuje smery do budúcna,“ povedal na 19. zasadnutí rady jej predseda. Ako dodal, nemôže to byť dielo, ktoré napíše päť ľudí niekde v kaviarni.

Aj napriek tomu, že ľudskoprávna rada vlády stratégiu odporučila, občianska komora rady za ňu hlasovala s podmienkou. Svoje vysvetlenie, resp. pripomienky pošle do 5. decembra písomne predsedovi rady, tie budú následne priložené k dokumentu, ktorý pôjde na rokovanie vlády. Podľa člena za občiansku komoru Kálmána Petőcza je hlavným problémom stratégie to, že kladie malý dôraz na zodpovednosť štátu a aktívny prístup k implementácii ľudských práv.

„Veľká časť textu sa k tomuto problému stavia akoby mimo štátu,“ povedal. So znením stratégie má stále problém i Šarlota Pufflerová. „Prišli sme síce k riešeniam, no tie nenastali. Výsledok je iný, než sme všetci pôvodne chceli. Veľmi mi záleží na tom, aby sme takúto stratégiu mali, no neviem s istotou povedať, že sa viem za ňu postaviť,“ uviedla v diskusii s tým, že dokument obsahuje veľa systémových nedostatkov, ktoré sú zásadné. Ako ju doplnil Ladislav Oravec, na jednej strane máme záujem o túto oblasť, no na strane druhej sa tu dejú veci, ktoré sú v rozpore. Spomenul napríklad policajný zásah v Moldave nad Bodvou či zákon o hmotnej núdzi.

Čítajte viac

 

Pozrite aj:

 

© PEREX, 2014
Správu tlačovej agentúry SITA uverejnil portál Pravda.sk 1. 12. 2014 o 17:19 v rubrike Správy/Domáce.