head6.png

Rovnosť mužov a žien. Odolá vláda tlakom?

Pravda.sk, 19. 11. 2014

Má to byť stratégia, ktorá prinesie zrovnoprávnenie postavenia žien a mužov v spoločnosti. Venuje sa rovnosti v platoch či dosadeniu žien na rozhodovacie pozície. V štátoch Európskej únie ide o štandard, na Slovensku je predmetom kritiky kresťanských organizácií. Tie dva dni predtým, ako má dokument schváliť vláda, prišli za jeho zastavenie lobovať na ministerstvo práce. Vláde odkázali, že ak dokument schváli, musí vymeniť ministrov za ministerky. Odborníci na rodovú rovnosť považujú ich výzvu za manipuláciu.

Proti prijatiu stratégie bojujú tie mimovládne organizácie, ktoré vystupujú proti právam homosexuálov a lesieb. Vyvolali tiež referendum o ochrane rodiny, ktorého otázky podľa niektorých právnikov porušujú ľudské práva. Utorňajšie stretnutie na ministerstve práce s riaditeľkou odboru rodovej rovnosti Oľgou Pietruchovou zhodnotili ako neúspešné. Rezort im totiž neustúpil.

Stratégia okrem iného poukazuje na nedostatok žien na najvyšších rozhodovacích pozíciách. „Môžeme očakávať politické zemetrasenie, keďže vláda nemá už žiadne ženy. Očakávame, že viacerí ministri sa svojich pozícií vzdajú po prijatí stratégie v prospech žien,“ povedal hovorca Aliancie za rodinu Anton Chromík. Aliancia v súvislosti s rodovou rovnosťou hovorí o kontroverznom dokumente, s ktorým sa podľa nej verejnosť nezmieri.

„Sú to manipulatívne techniky, ktorými neustále rozdeľujú spoločnosť. Pre mňa je to amaterizmus hrubého zrna,“ reagovala Adriana Mesochoritisová, predsedníčka občianskeho združenia Možnosť voľby. „O akej verejnosti stále hovoria? Nech to definujú. To oni s tým nesúhlasia. Deväťdesiat percent krajiny ani nevie, že táto stratégia je. Je tu, odkedy je náš štát demokratickou krajinou. Mali sme ju od roku 2006 a nikto s ňou nemal problémy. Problémy sú len posledné dva-tri roky,“ pokračuje Mesochoritisová.

Šarlota Pufflerová, riaditeľka združenia Občan, demokracia a zodpovednosť, tvrdí, že vláda má za úlohu implementovať takéto stratégie. „Ja by som skôr povedala, že konečne začala vláda napĺňať svoje záväzky voči spoločenstvám, ktorých sme súčasťou,“ poznamenala. Stratégiu musí Slovensko podľa nej prijať, ak chce byť naďalej súčasťou Európskej únie.

Čítajte viac

Sabína Nagyová

 
© PEREX, 2014
Článok uverejnil portál Pravda.sk 19. 11. 2014 o 15:18 v rubrike Správy/Domáce.