head5.png

Ústavný súd povolil hru s ohňom. Spochybníme práva iných?

Pravda.sk, 28. 10. 2014

Nečakané rozhodnutie. Ľudskoprávni aktivisti sú v šoku, prekvapení zostali aj viacerí právnici. Ústavný súd v utorok rozhodol, že tri zo štyroch navrhovaných otázok pre referendum, ktoré žiada Aliancia za rodinu, sú v súlade s ústavou, jedna nie. Referendum sa teda podľa všetkého uskutoční. Podľa aktivistov rozhodnutie súdu znamená, že „väčšina môže rozhodovať o právach menšiny“.

Ústavnosť otázok dal posúdiť prezident Andrej Kiska. Mal totiž pochybnosti, či sa netýkajú ľudských práv. Tie totiž nemôžu byť predmetom ľudového hlasovania. Prezidentská kancelária v utorok nepotvrdila, či Kiska referendum vypíše. „Po doručení rozhodnutia Ústavného súdu si ho prezident preštuduje a v krátkom čase oznámi svoje rozhodnutie,“ uviedol jeho hovorca Roman Krpelan.

Oslovení právnici sú z rozhodnutia súdu prekvapení. „Môj názor je, že všetky štyri otázky sa týkali ľudských práv a nemali byť vyhlásené. Ústavný súd však rozhodol inak a prezident nemá priestor na úvahy,“ povedal ústavný právnik Eduard Bárány.

Právnička Janka Debrecéniová zo združenia Občan, demokracia a zodpovednosť považuje rozhodnutie súdu za veľmi prekvapujúce a znepokojivé. „Bez ohľadu na to, aké bude odôvodnenie, rozhodnutie znamená, že o viacerých otázkach, ktoré sa týkajú práv menšín a práv detí, môžu rozhodovať ľudia väčšinovým princípom,“ hovorí Debrecéniová, ktorá sa zaoberá ľudskými právami. Odôvodnenie súdu zatiaľ nie je známe. „Ale neviem si predstaviť, akú argumentáciu Ústavný súd musel použiť alebo vytvoriť na to, aby povedal, že otázky nie sú v rozpore s ústavou, respektíve nie sú otázkami ľudských práv,“ mieni Debrecéniová.

Znepokojenie nad rozhodnutím súdu vyjadrili viaceré mimovládne organizácie, ktoré sa zaoberajú ľudskými právami. „Od začiatku iniciatívy za vypísanie referenda sme boli presvedčení o jeho protiústavnosti,“ uviedol riaditeľ Iniciatívy Inakosť Martin Macko. „Neskrývaným úmyslom organizátorov je okrem iného zamedziť prístup časti obyvateľstva k právnym inštitútom manželstva, adopcií a registrovaných partnerstiev, ktoré spadajú pod právo na súkromie a rodinný život a do budúcna tento stav zabetónovať,“ dodal Macko.

Čítajte viac

Daniela Balážová, Zlatica Beňová

 
© PEREX, 2014
Článok uverejnil portál Pravda.sk v rubrike Správy/Domáce 28. 10. 2014 o 14:34 a aktualizoval ho o 19:59.