head3.png

Súd rozhodol, že vedkyňu, ktorú prepustili a ponúkli jej prácu upratovačky, diskriminovali

Denník N.sk, 17. 3. 2017

Sedem rokov po tom, čo docentka Viera Petrášová dostala výpoveď v Národnom lesníckom centre (NLC), rozhodol Okresný súd, že to bolo neplatné. Vedkyňa v odbore lesníctva má dnes 61 rokov a je v dôchodkovom veku, rovnako ako sudkyňa, ktorá o prípade rozhodovala. Vyhraté Petrášová ani zďaleka nemá – teraz ju čaká súd o ušlú mzdu a aj dnešný rozsudok ešte nie je právoplatný – lesníci sa môžu odvolať na vyššie súdy a spor sa bude ďalej ťahať. „Musíme počkať, či sa odvolajú. Dúfam, že proces nebude trvať ďalších sedem rokov. Určite sa do práce vrátim,“ povedala Petrášová po vyhlásení rozsudku.

Keď Petrášovú v roku 2009 prepustili pre nadbytočnosť, bola vo firme jedinou znalkyňou pre všetky odvetvia v odbore lesníctva. Odvtedy sa so zamestnávateľom súdi.

Bývalý zamestnávateľ docentku prepustil pre nadbytočnosť a musel jej podľa zákona ponúknuť inú prácu. Niekdajšej sekčnej šéfke na ministerstve pôdohospodárstva, vedkyni a znalkyni ponúkli pozíciu informačnej špecialistky, kde by vyplňovala tabuľky s platom o štyri triedy nižším, ako pôvodne.

Za ponižujúcu označila docentka ponuku práce montážničky, na ktorú stačilo stredoškolské vzdelanie s tabuľkovým platom nižším o sedem tried. Ústne jej dali možnosť ešte upratovať. Petrášová sa po prepustení prihlásila na úrade práce, a potom prijala menej platené miesto v sto kilometrov vzdialenej Nitre. Chodila na týždňovky, bývala na internáte v izbe s dvojplatničkou.

Čítajte viac (obsah zamknutý)

Daniel Vražda
 

Pozrite aj:

 

Prípad diskriminácie pani Petrášovej na pracovisku sme úspešne vyriešili aj vďaka Vašej podpore.
Pomôžte nám naďalej pôsobiť v prospech ľudí a dodržiavania ich práv. Darujte nám 2 % z dane.
Ďakujeme!

 
© N Press, 2017
Článok uverejnil portál DennikN.sk 17. 3. 2017 o 11:15 v rubrike Slovensko.